معاون مکاتب افغان‌ترک: «این مکاتب سیاسی و دولتی نیستند»

با افزایش تنش میان فتح‌الله گولن؛ رهبر مذهبى سرشناس ترک در تبعید و رجب‌طیب اردوغان؛ رییس‌جمهور ترکیه از حزب عدالت و توسعه، تلاش‌هایی از سوی حکومت ترکیه به‌کار بسته شده تا مکاتب ترکی را که در سایر کشورها از جمله افغانستان فعالیت دارند، تحت نظر حکومت ترکیه قرار بگیرد.

مکاتب افغان ترک در افغانستان توسط یک نهاد غيرانتفاعی مدیریت می‌گردند. اکثر دانش‌آموزان این مکاتب از طریق اشتراک در کانکور سالانه که توسط همین مکاتب دایر می‌گردد در صنف هشتم جذب می‌شوند.

اخیرن گفته‌هایی وجود داشت که صلاحیت و امتیاز فعالیت‌های مکاتب افغان‌ترک پس از این به دولت ترکیه تفویض خواهد شد، اما دو ماه قبل وزیر معارف افغانستان در مراسم جشن المپیاد مکاتب افغان‌ترک در کابل گفت که مکاتب افغان‌ترک به شکل عادی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

اما روزنامۀ دولتی انیس در شماره ۱۸۱ سه‌شنبه ۲۳ قوس خود، مطلبی را به نقل از آژانس خبری باختر از قول «مظفر آق يلدرم، قونسل دولت ترکیه در شبرغان» منتشر کرده که تمام مکاتب افغان‌ترک «بعد از برج حمل سال ۱۳۹۶ خورشیدی به ریاست وقف معارف ترکیه تحویل داده می‌شوند.»

بر اساس مطلب منتشرشده در انیس، «مکاتب افغان‌ترک در کشور، متعلق به فتح‌الله گولن است و درآمدهای این مکاتب به فعالیت‌های تروریستی گولن هزینه می‌شود.»

بر بنیاد خبر منتشرشده در انیس، «مکاتب افغان‌ترک سالانه حدود ۱۵ هزار دالر امریکایی (مشخص نشده این رقم از هر دانش‌آموز یا تمام دانش‌آموزان افغان ترک گرفته می‌شود) فیس که از دانش‌آموزان جمع‌آوری می‌گردد از طریق سازمان تروریستی گولن به جیب مافیای بین‌المللی واریز می‌شود.»

اتهام بی‌اساس

احمد فواد حیدری؛ معاون مکاتب افغان‌ترک در افغانستان، می‌گوید که مکاتب افغان ترک مطابق قوانین افغانستان فعالیت دارند. به قول او، این مکاتب از لحاظ حقوقی مستقل و بی‌طرف‌اند، سیاسی و دولتی نیستند و در قضایای داخلی ترکیه هیچ‌گونه دخالتی ندارند. آقای حیدری دریافت فیس ۱۵ هزار دالری را رد کرده و کاملن بی‌مورد می‌خواند.

حیدری در گفتگو با روزنامه راه مدنیت افزود: « ما در کتگوری‌های مختلف دانش‌آموز جذب می‌کنیم، ۳۰درصد دانش‌آموزان در مکاتب افغان‌ترک به شکل رایگان آموزش می‌بینند، ۵۰درصد دانش‌آموزان با تخفیف‌های مختلف آموزش می‌بینند و تنها ۲۰درصد فیس کامل می‌پردازند.»

آقای حیدری تمویل مالی بخش‌های مربوط به فعالیت‌های فتح‌الله گولن را کاملن رد کرده می‌گوید که این مکاتب بیش از ۳۰درصد کسر بودجه دارد، یعنی تنها ۷۰درصد بودجه مورد نیاز آموزشی از طریق خود مکاتب افغان‌ترک تامین می‌گردد. متباقی از افراد خیر و نهادهای مددرسان دریافت می‌گردد.

آقای حیدری هم‌چنین خبر منتشرشده در روزنامه انیس را اتهام بی‌اساس می‌خواند.

حساسیت سرنوشت دانش‌آموزان افغان‌ترک

در عین حال آقای مجیب مهرداد؛ سخنگوی وزارت معارف می‌گوید:«وزارت معارف و رهبری حکومت وحدت ملی طرحی را از دولت ترکیه خواسته است. اما هنوز پاسخی به‌ما نرسیده، ولی رهبری وزارت معارف و رهبری حکومت وحدت ملی با توجه به طرح دولت ترکیه تصمیم خواهند گرفت.»

به قول مهرداد، تا رسیدن این طرح به دولت افغانستان، این مکاتب به شکل نارمل فعال خواهند بود و در هر صورت رهبری حکومت وحدت ملی و وزارت معارف روی سرنوشت دانش‌آموزان افغان در مکاتب افغان‌ترک حساس‌اند.

آقای مهرداد هر دو رقم ۱۵هزار و ۶هزار دالری را که در خبر روزنامه انیس آمده، رد کرده گفت که وزارت معارف این ارقام را تایید نمی‌کند و هر دو رقم غلط است.

کار غیرحرفه‌یی رسانۀ دولتی

هرچند خبر منتشرشده در روزنامۀ انیس هم از لحاظ دستور زبانی و هم از لحاظ معیارهای خبرنویسی، اشتباه‌های زیادی دارد، ولی آقای خیرالله آزاد؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه نشر چنین خبرها در روزنامۀ انیس را برخورد غیرحرفه‌یی خبرنگاران این روزنامه با قضایا می‌داند.

به گفته وی، برخی از «جوان‌های کاکه» در روزنامۀ انیس کار می‌کنند که اصلن متوجه کارشان نیستند و درست نمی‌دانند چگونه سوال کنند، چه برسد به نگارش یک خبر معیاری.

در جوزجان قنسل‌گری وجود ندارد

آقای آزاد در ادامه به راه مدنیت گفت: «ما در جوزجان هیچ قونسل‌گری از آدرس دولت ترکیه نداریم.» وی اذعان می‌دارد که ممکن این حرف را جنرال‌قونسل ترکیه در مزار شریف گفته باشد.

منابع دیگری نیز در وزارت خارجه می‌گویند که كشور ترکیه تنها در كابل و ولايت بلخ قنسل‌گرى دارد.

فعالیت‌های آموزشی نهاد افغان ترک برمی‌گردد به سال ۱۹۹۵٫ امااکنون مکاتب افغان‌ترک در شش ولایت با ۲۰ لیسه فعالیت دارند. در حال حاضر تعداد هشت‌هزار دانش‌آموز افغان در این مکاتب با امکانات تعلیمی مجهز و مدرن مصروف آمورش هستند. از این جمع ۲۲۰۰ تن دختر هستند چندی پیش خبرهایی نشر شد که مدیریت این مکاتب از طریق دولت ترکیه به جنرال دوستم سپرده می‌شود. این خبر با واکنش‌های زیادی به‌خصوص از سوی اولیای شاگردان مکاتب افغان‌ترک مواجه گردید. آنان تاکید کردند که چنانچه با مکاتب خصوصی افغان‌ترک برخورد سیاسی شود، ما فرزندان خود را به این مکاتب نمی‌فرستیم.

سیدامین بهراد/ راه مدنیت/ کابل