حدود ۶۵۰ تُن مواد مخدر در سال ۹۵ کشف‌وضبط شده است

معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله اعلام کرد که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، ۶۴۹٫۴۶۱ تُن مواد مخدر، کیمیایی و مشروب الکولی را کشف‌وضبط کرده است.

بازمحمد احمدی، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، روز سه‌شنبه در نشستی خبری در کابل ضمن ارایۀ این آمار گفت: مقدار کشف پولیس مبارزه با مواد مخدر ۱۰۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ افزایش داشته است. در سال ۹۴ بیش از ۳۱۱ تن انواع مواد کشف‌وضبط شده بود.

وی افزود: دراین‌سال، ۲۶۸۳ تن قاچاق‌بر نیز دستگیر و به مقام‌های عدلی‌وقضایی سپرده شده‌اند و از نزد آنان ۴۵۷ عراده وسیلۀ نقلیه، ۲۴۶ میل سلاح و ۴۳۶ پایه موبایل و مخابره را نیز ضبط شده است. در بین دستگیرشدگان، ۲۰ موظف پولیس، ۱۷ موظف ارتش نیز وجود داشتند. علاوه‌براین، پولیس ۸ تبعۀ خارجی که دو تن آنان پاکستانی و ۶ تن دیگرشان ایرانی هستند را دستگیر کرده است.

به گفتۀ وی، در سال گذشته میزان تخریب کارخانه‌های تولید هیرویین نیز ۷۴۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۹۴ داشته است. در این سال ۱۲۱ باب کارخانه تولید هیرویین در سراسر کشور تخریب شده است.

وی همچنین می‌گوید که در سال گذشته ۱۵ قاچاق‌بر بین‌المللی نیز دستگیر شده است. به گفته وی، سالانه ۱۰ قاچاق‌بر بین‌المللی در فهرست سیاه سازمان ملل قرار می‌گیرد.

آمار کشف‌وضبط انواع مواد مخدر، در حالی که از سوی معینیت مبارزه با مواد مخدر منتشر می‌شود که تعداد معتادان در کشور و مقدار کشت کوکنار افزایش چشم‌گیری داشته است.

ولایت هلمند، فراه و ارزگان از جمله ولایت‌هایی است که بیشترین کشت مواد مخدر را با وجود پولیس و نیروی مسلح داشته است.

معین مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که محو کشت کوکنار وظیفۀ این اداره نیست، تنها این اداره با قاچاق مواد مخدر مبارزه می‌کند.

اما برخی از کارشناسان این پالیسی را نادرست و ناکارآمد می‌دانند و می‌گویند که اگر اراده‌یی برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد، باید مانع کشت مواد مخدر در کشور شوند.

بازمحمد احمدی اما می‌گوید: کوکنار بیشتر در مناطقی کشت می‌شود که به صورت غیرمستقیم تحت کنترول شورشیان طالب است. او در مورد اینکه مناطق تحت کنترول غیرمستقیم طالبان کجاست تشریح نکرد، اما به گفتۀ برخی از باشندگان در ولایت هلمند در نزدیکی پاسگاه‌های پولیس و ارتش مزارع وسیع کوکنار وجود دارد.

جناب معین می‌گوید که شورای امنیت ملی، طرحی را روی دست گرفته است که طی سال جاری چند ولایت کشت مواد مخدر در آن به صفر برسد.

او خاطر نشان کرد که ممکن نیست کشت کوکنار در ولایت‌های هلمند، ارزگان و فراه در سال جاری خورشیدی به دلیل وجود شورشیان محو شود.

قاچاق از طریق شکم

معینیت مبارزه با مواد مخدر همچنین می‌گوید: در سال گذشته خورشیدی ۱۴۹ رشته عملیات در میدان‌هوایی کابل صورت گرفت و ۱۸۵ قاچاق‌بر نیز دستگیر شدند.

آقای احمدی در نشست خبری امروز که دست‌آوردهای سال ۹۵ این معینیت را ارایه می‌کرد، گفت: ۹۰ درصد این قاچاق‌بران می‌خواستند از طریق شکم (بطن) مواد مخدر را به خارج از کشور انتقال دهند.

به گفته وی، قاچاق‌بران تصمیم داشتند این موادها را به کشورهای هند و امارات‌متحده‌عربی ببرند که توسط نیروی پولیس دستگیر شدند. او می‌گوید که دستگیری این افراد بسیار سخت است و باید از نظر روانی قاچاق‌بر را شناسایی کنیم.

هرچند پولیس کابل موفق شده است که در سال گذشته ۱۸۵ قاچاق‌بر را دستگیر کند، اما تعدادی از این قاچاق‌بران از دید پولیس عبور و محموله خود را به خارج از کشور انتقال داده‌اند.

در آخرین مورد حدود دو ماه پیش، فردی که حدود ۸۵ گرم هیرویین را به هند انتقال داده بود، یکی از بسته‌ها قبل از خارج‌شدن از شکمش پاره شده و فرد قاچاق‌بر را روانه شفاخانه کرده بود.

پولیس هند در شفاخانه به این موضوع پی برده و وی را دستگیر کرده بود.

گفتنی است که براساس گزارش‌های منتشرشده، بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می‌شود.

معینیت مبارزه با مواد مخدر نیز می‌گوید که ارزش مواد مخدر تولیدشده در افغانستان حدود ۳۴۲ میلیون دالر است که اگر به خارج انتقال داده شود این رقم به ۳ میلیارد دالر می‌رسد.

وی قاچاق مواد مخدر را به‌عنوان مهم‌ترین منبع درآمد تروریسم عنوان کرد. پیش از این نیز سرور دانش معاون ریاست‌جمهوری، در نشستی که سران سازمان ملل در امور افغانستان و برخی از کشورهای همکار در امر مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند گفته بود.

اما تاکنون به صورت درست و مشخص با کشت و قاچاق مواد مخدر مبارزه نشده است.

علی‌رضا احمدی/ راه مدنیت