اگر جنرال ایرانی را به‌دلیل حمایت از تروریزم می‌توان کشت، چرا جنرال پاکستانی را نه؟

منبع: اندیا تایمز/ برگردان: ج. محمدی

در بین ترس و بدگمانی‌های گسترده که میان تحلیل‌گران امریکایی درباره ترور جنرال سلیمانی ایجاد شده، دولت ترمپ اعلام کرد که قاسم سلیمانی یک تروریست و جنایت‌کار بود که باید سال‌ها پیش مورد هدف قرار می‌گرفت.

در حقیقت، مقام‌های عالی دولت امریکا تا جایی پیش می‌روند که ایران و سلیمانی را متهم به همکاری در حادثه ۱۱سپتامبر هم می‌کنند. در حالی‌که در تحقیق کمیسیون ویژۀ امریکا در مورد حادثه یازدهم سپتامبر، هیچ سندی که این ارتباط را ثابت کند پیدا نشده است.

حمله ۱۱سپتامبر توسط افراط‌گرایان سنی عمدتا مورد حمایت  عربستان انجام شد. هر طور که بسنجید این ارتباط بسیار بعید است؛ زیرا اکثر آن گروه‌ها از شیعه متنفرند.

معاون رییس‌جمهور امریکا، مایک پنس در توییتی ادعا کرد که او: «۱۰ تن از ۱۱تروریستی را که در ماه سپتامبر دست داشتند، برای سفر مخفیانه به افغانستان کمک کرده است.»

بسیاری از تحلیل‌گران این گفته پنس را بی‌معنا می‌دانند، زیرا علاوه بر شیعه بودن، وی در حقیقت با دولت امریکا علیه طالبان همکاری می‌کرده است. طالبان در افغانستان میزبان غارت‌گران و عاملان ۱۱ سپتامبر بودند.

در واقع، قتل جنرال سلیمانی در ذهن برخی کارشناس‌های افغان و پاکستانی این پرسش را مطرح می‌کند که چرا واشنگتن، جنرال‌های پاکستانی را که سابقه مشخص‌تری از همکاری و پشتیبانی عاملان حملات تروریستی ۱۱سپتامبر دارند، هدف قرار نمی‌دهد.

سعد محسنی، یک کارآفرین برجسته افغان می‌پرسد: «نکته مهم این است که چرا امریکایی‌ها با شیوۀ مشابه علیه اربابان طالبان در پاکستان اقدام نمی‌کنند؟ طالبان و اربابان آن‌ها در راولپندی، مسوولیت قتل ۳۵۰۰سرباز امریکایی را در افغانستان بر عهده دارند.»

عضو نیروی دفاعی امریکایی در توییتر می‌نویسد: برای کشتن امریکایی‌هایی که توسط یک گروه معروف خارجی انجام می‌شود، از ایران می‌توانند انتقام بگیرند، اما وقتی نوبت به پاکستان می‎‌رسد که از طالبان و شبکه حقانی حمایت می‌کند، صحبت از توافق صلح است و کمک به طالبان.

برخی نظامی‌ها و مقام‌های امریکایی بر این باورند که آی.‌اس‌.آی از طالبان برای کشتن پرسونل امریکایی در افغانستان استفاده می‌کند. بدون این‌که تنبیهی از طرف واشنگتن متوجه این کشور شود.

در اوایل هفته جاری، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در توییتی فاش کرد که با رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان جنرال قمر باجووا تماس گرفته و او را درباره «اقدام دفاعی امریکا برای کشتن قاسم سلیمانی» در جریان گذاشته است.

وی افزوده که «اقدامات رژیم ایران در منطقه بی‌ثبات‌کننده است و عزم ما در حمایت از منافع امریکا، پرسونل، امکانات و شرکا از بین نمی‌رود.»

مشخص نیست هدف پمپئو هشدار برای باجووا و پاکستان است که از نظر برخی تحلیل‌گران، مدت‌هاست در جنگی نیابتی مخفیانه علیه نیروهای امریکایی در افغانستان قرار دارند.

گمانه‌زنی زیادی وجود دارد که چرا ترمپ دست به چنین اقدامی زده است. چنین اقدام تحریک‌آمیز علیه سلیمانی، نتیجۀ آن چیزی است که هدف ترمپ اجتناب از آن بود: اعزام بیشتر نیروهای امریکایی به خارج کشور.

یکی از این دلایل گفته شده که ترمپ احساس کرده پس از تصمیم سال ۲۰۱۹ مبنی بر جلوگیری از حمله هوایی علیه ایران به‌دنبال سقوط هواپیمای بدون سرنشین امریکایی، ناشی از ضعف امریکا پنداشته شده است.

همچنین این حدس وجود دارد که ترمپ از اظهار نظرهای سلیمانی عصبانی بوده است. جنرال کشته‌شدۀ ایرانی، مرتب به ترمپ حمله می‌کرده، از جمله این‌که او را «ساقی شراب‌خانه» و «قمارباز»  می‌نامید.

گمانه‌های جدی دیگری نیز در این باره وجود دارد. یکی از نویسندگان برجسته امریکایی می‌گوید: « کشتن [سلیمانی] از حماسه استیضاح جدی‌تر است. در واقع حداقل حماسه استیضاح در حال حاضر از چرخه اخبار بیرون شده است.

https://timesofindia.indiatimes.com/world/us/if-iranian-general-can-be-droned-for-terrorism-why-not-a-pakistani-general/articleshow/73102067.cms?fbclid=IwAR1RHp1gvWkSo8AGcvJgsKw195_FVXjsf8iql0FhvkGUt9YXCL5wk7dAca4