وزارت دفاع ملی: توان تامین امنیت افغانستان را داریم

راه مدنیت: روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که پس از احتمال خروج بخش از نظامیان امریکایی از افغانستان، گفتگوها بین ۲۹ عضو ناتو به خاطر کاهش حضور نظامیان این پیمان در افغانستان آغاز شده است. در این گزارش آمده است که آلمان و ایتالیا معتقدند که نیروهای آن‌ها می‌توانند در شرایط ویژه‌ای در افغانستان حضور داشته باشند.

گفتگوهای اعضای ناتو برای ماندن یا نماندن در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا سه‌شنبه گذشته در کنگره این کشور گفته بود می‌خواهیم نظامیان امریکایی با پایان یافتن جنگ افغانستان به کشورشان بازگردند. امریکا از سال ۲۰۰۱ به این‌سو برای مبارزه با تروریزیم جهانی در افغانستان حضور نظامی دارد.

امریکا در حال حاضر نزدیک به سیزده هزار سرباز در افغانستان دارد که بر اساس پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن در هفت پایگاه نظامی در مناطق مختلف افغانستان با همکاری ۲۹ کشور عضوی ناتو سرگرم جنگ با تروریزیم جهانی هستند.

استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز پیش از این بارها گفته بود که نیروهای ناتو با امریکا وارد افغانستان شده‌اند و با این کشور خارج خواهند شد. ناتو در حال حاضر در چوکات ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیروهای امنیتی افغانستان را در کار مبارزه با تروریزیم جهانی همکاری می‌کند.

این اظهارنظرها در حالی صورت گرفته است که حملات افراد گروه طالبان در هفته‌های اخیر علیه نیروهای امنیتی افغان و خارجی تشدید شده است. از سوی دیگر گروه طالبان با حکومت امریکا برای آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان در حال انجام مذاکره هستند.

فواد امان معاون معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در واکنش به خروج نظامیان امریکایی و ناتو تاکید کرد که نیروهای امنیتی این کشور توانایی تامین امنیت را در مقابل هر تهدیدی دارند.

وی خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقایسه با ده سال قبل بطور قابل توجهی رشد کرده‌اند. امان گفت: مردم در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ نگرانی نسبت به این موضوع ندارند.

صابره چیغ‌باف