جایزۀ بهترین مستند کوتاه اسکار ۲۰۲۰ به فلم دختران اسکیت بورد افغانستان رسید

راه مدنیت: نود و دومین دوره مراسم اعطای جوایز اسکار شام‌گاه یک‌شنبه به وقت محلی برگزار خواهد شد. این مراسم از شبکه ای‌بی‌سی در ۲۲۵ کشور دنیا پخش زنده داشت. ستارگان هالیوود، یک‌شنبه ۲۰ دلو، در مراسم اسکار، از بزرگترین و مهم‌ترین رویدادهای اهدای جوایز فیلم، قدم به روی فرش سرخ گذاشتند.

در این برنامه جایزه‌ی بهترین مستند کوتاه اسکار ۲۰۲۰ به فیلم  دختران اسکیت بورد افغانستان رسید. مجموع نه فیلم برای جایزه اسکار بهترین فیلم، یکی از جوایزی که همه آرزوی بردن آن را دارند، با هم رقابت می کنند.

در این فیلم مستند کوتاه چگونگی داستان کودکان دختر افغانستان که در نهاد اسکیتستان درس می‌خوانند و هم اسکیت بازی می‌کنند، به تصویر کشیده شده است.

کارول دیزینگر امریکایی این فیلم مستند کوتاه را کارگردانی کرده و در تهیه‌ی آن النا آندریچوا، فیلم‌ساز بریتانیایی نقش داشته است. این فیلم مستند کوتاه یک هفته پیش نیز برنده‌ی جایزه‌ی بفتا در بخش فیلم‌های کوتاه از بریتانیا شده بود. جشنواره اسکار ۲۰۲۰ میلادی بامداد امروز (دوشنبه، ۲۱ دلو) در امریکا برگزار شد. در این جشنواره فیلم انگل تولید کوریای جنوبی برنده‌ی جایزه بهترین فیلم سال شد.

انگل، ساخته بونگ جون هو، همچنان جایزه‌ی بهترین کارگردان، بهترین فیلم بلند خارجی و بهترین فیلمنامه تألیفی (اصیل) را دریافت کرد. رنه زلوگر برای بازی در فیلم “جودی” درباره زندگی خواننده آمریکایی جودی گارلند برنده جایزه اسکار نقش اول زن و واکین فینیکس برای فیلم “جوکر” برنده جایزه نقش اول مرد شد.

برد پیت و لورا درن برندگان جایزه نقش مکمل برای “روزی روزگاری در هالیوود” و “داستان ازدواج” شدند. آکادمی علوم و هنرهای سینما همواره به دلیل نادیده گرفتن تنوع نژادی در انتخاب نامزدها زیر تیغ انتقاد بوده است.

امسال نیز، تنها یک سیاه پوست برای جایزه اسکار بهترین بازیگری نامزد شده است. سینتیا اریوو، برای بازی در نقش هریت تابمن، برده‌ای فراری که علیه برده‌داری جنگید در فیلم هریت نامزد اسکار بهترین بازیگری شده است. دیگر نامزدها، همه سفید پوست هستند.

امسال، حدود یک سوم از نامزدهای جایزه اسکار زن بودند که بالاترین میزان نسبت به سال‌های گذشته بوده است. با این حال، هیچ زنی برای گرفتن جایزه بهترین کارگردانی نامزد نشده است.