درگیری میان نیروهای ارتش و نظامیان امریکایی در ننگرهار

راه مدنیت: شماری از نمایندگان شورای ولایتی ولایت ننگرهار در گفتگو با خبرنگار روزنامه راه مدنیت گفته اند که یک سرباز ارتش  ملی در ولسوالی شیرزاد این ولایت، ۷ سرباز امریکایی را کشته است. به گفته نمایندگان شورای ولایتی ولایت ننگرهار این رویداد در نتیجۀ گفتگوی لفظی میان این سرباز و نظامیان امریکایی در یک مرکز نظامی، رخ داده است.

در همین حال شاه ‌محمود میاخیل، والی ننگرهار به خبرنگاران گفته است که شام روز گذشته نیروهای امنیتی و نظامیان امریکایی در جریان عملیات هدف حمله قرار گرفته‌اند که در نتیجۀ آن ۳ سرباز ارتش و چند نظامی آمریکایی زخم برداشته‌اند. به گفتۀ او، هنوز روشن‌نشده که فرد حمله‌کنند نفوذی بوده یا به گونۀ اشتباهی شلیک کرده است.

فرمانده نیروهای پشتی‌بانی قاطع در افغانستان هنوز در این باره ابراز نظری‌نکرده است.  اما مسوولان محلی ننگرهار درگیری میان سرباز ارتش و نظامیان امریکایی را رد می‌کنند. انان می‌گویند: هیچ درگیری میان نظامیان افغان و نیروهای خارجی در این ولایت رخ نداده است.

والی ننگرهار می‌افزاید که یک هیأت برای بررسی این رویداد گماشته‌‌شده و نتایج بررسی‌ها همه‌گانی خواهد شد. ولسوال شیرزاد، درگیری میان نیروهای امنیتی و نظامیان امریکایی را تأیید می‌کند، اما در بارۀ تلفات آن چیزی نمی‌گوید. او تاکید دارد که آمار و ارقام این درگیری بعد از بررسی های اداره محلی ولایت ننگرهار نشر خواهد شد.

سایت شبکه خبری الجزیره صبح امروز گزارش داد که در جریان این درگیری، دو نظامی امریکایی کشته و شش نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. در بیانیه فرماندهی نیرو‌های امریکایی آمده است، برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که یک فرد، که لباس نیرو‌های مسلح افغانستان را به تن کرده بوده، به نیرو‌های امریکایی تیراندازی کرده است.

این حمله در حالی انجام می‌شود که برخی از کشور‌های عضو ناتو در حال انجام بررسی‌های لازم برای خارج کردن هزاران نفر از نیرو‌های خودشان از افغانستان، همزمان با طرح امریکا برای کاستن از نیرو‌های خود در این کشور هستند.

در همین ارتباط، روزنامه نیویورک‌تایمز امریکا چهارشنبه گذشته گزارش داد، تصمیم دولت دونالد ترمپ، برای کاهش نیرو‌های امریکا از ۱۲۰۰۰ نفر به ۸۵۰۰ نفر باعث آغاز بحث‌هایی در میان ۲۹ کشور عضو ائتلاف ناتو و برخی از دیگر کشور‌هایی شده است که در افغانستان نیرو دارند