محصول گل‌خانه‌های فراه؛ سالانه ۳۰۰هزار تُن

مسوولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند از گل‌خانه‌های ولایت فراه سالانه ۳۰۰هزار تُن از انواع محصولات زراعتی تولید می‌شود.

راه مدنیت: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری روز سه‌شنبه (۸میزان) با ارسال خبرنامه‌یی به روزنامۀ راه مدنیت نوشته که حدود ۱۸هزار نفر به صورت مستقیم در گل‌خانه‌ها مشغول کار هستند.

در خبرنامۀ وزارت زراعت آمده که فراه ولایتی با زمین‌‌های حاصل‌خیز، هوای گرم، بستر هموار، محیط بهتری را برای احداث گل‌خانه‌ها در خود جای ‌داده‌ است.

در چند سال اخیر حدود ۷۵هزار گل‌خانه در فراه ساخته ‌شده‌ که سالانه حدود ۳۰۰هزار تُن انواع محصول از آنان برداشت می‌شود.

عبدالمنان ‌متین؛ رییس زراعت فراه از رونق کاروبار گل‌خانه‌ها خبر داد و گفت: «فراه به مرکز گل‌خانه‌‌های افغانستان مشهور است. بناً به جرات گفته می‌توانیم که فراه در سطح منطقه در بخش داشتن گل‌خانه‌ها و تولید سبزیجات حرف اول را می‌زند.»

او افزود: «گفته می‌توانم که حاصل گل‌خانه‌های فراه در سطح منطقه بی‌نظیر است. گل‌خانه‌های ما سالانه دو فصل حاصل می‌دهد، ۹۰درصد در گل‌خانه‌های فراه بادرنگ و بادنجان رومی کشت می‌شود. این اواخر کشت مرچ دلمه، فلفل و نبات با ارزش آلو‌یه‌ورا را نیز ترویج کرده‌ایم که نتیجۀ قابل قبول داده‌ است.»

رییس زراعت فراه از بازار بهتر فروش حاصل گل‌خانه‌ها خبر داده می‌گوید حاصل گل‌خانه‌های فراه به ولایت‌های همجوار چون هرات، نیمروز، هلمند و هم‌چنان کابل و بلخ صادر می‌شود.

به گفتۀ وی، وضعیت مارکیت هم امسال بهتر بود؛ چون آب و هوا مناسب بود، حاصل خوش‌کیفیت به دست آمد و پول بیش‌تر به جیب دهقانان رفت.

در خبرنامه آمده که کشاورزان و گل‌خانه‌داران از کار و فعالیت‌شان راضی به نظر می‌رسند اما از رقابت‌های ناسالم و ورود اقلام تجارتی خارجی شکایت دارند.

 گل‌خانه‌های فراه برای هزاران تن زمینۀ‌ کار را نیز مساعد ساخته است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید