عبدالله در پاکستان: وقت آن رسیده تا فصل تازه‌یی رقم زده شود

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور در انستیتوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد گفت که اکنون زمان شعارها و بیانیه‌های کهنه و تیوری‌های توطیه‌ به سر رسیده و وقت آن رسیده تا فصل تازه‌یی رقم زده شود.

راه مدنیت: آقای عبدالله در سفرش به پاکستان، صبح روز سه‌شنبه (۸میزان) در انستیتوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی گفت اکنون آیندۀ صلح‌آمیز در افق افغانستان به چشم می‌خورد.

عبدالله نقش پاکستان در روند صلح را سازنده خواند و گفت اکنون پاکستان نه تنها در کمک به ختم موفقانه‌ این روند که با ایستادن در کنار مردم و حکومت افغانستان در ساختن منطقۀ‌‌ صلح‌آمیز و مرفه نیز نقش مهمی دارد.

وی افزود که افغانستان به همین دلیل چشم به ‌راه گام‌های عملی و مشترک پاکستان است.

او تصریح کرد این وضعیت به نفع هیچ کشوری نیست که افغانستان در جنگ و خشونت باشد و افزود اکنون هردو کشور به رویکرد تازه‌یی نیاز دارند تا به منطقه به عنوان یک «منطقۀ‌‌ واحد» نگاه کنند.

رییس شواری عالی مصالحه همچنان گفت باید به واقعیت‌های منطقه‌ در ۳۰سال گذشته نگاه شود و تغییرات جغرافیایی- سیاسی و جغرافیایی-اقتصادی در نظر گرفته شده، درس‌های لازم آموخته شود.

او گفت: «باید به این توجه کنیم که اگر ما راه‌‌های حل استوار بر برد-برد، تنش‌زدایی، میانه‌روی، اتصال منطقه‌یی بیش‌تر، تجارت، ترانزیت، هم‌گرایی اقتصادی و تعامل موثر و بیش‌تر میان تاجران و مردم را دنبال می‌کردیم، به کجا قرار می‌داشتیم.»

با این‌همه وی خاطر‌نشان کرد که اکنون نیز دیر نشده و فرصت‌های زیادی برای همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی وجود دارد و با در‌نظر داشت و‌ضعیت کنونی منطقه‌، فرصت‌های تازه برای همکاری فراهم گردیده.

آقای عبدالله افزوده که فرصت آن رسیده تا هر دو کشور در انتخاب استراتژیک خود تجدید نظر کنند و چشم‌انداز تازه‌یی را به معرفی بگیرند.

به گفتۀ او هر دو کشور باید مشکلات و منافع مشترک را به بحث بگیرند و این را بدانند که صلح و ثبات در افغانستان، در جغرافیای جنوب و مرکز آسیا می‌تواند پی‌آمدهای مثبتی را برای همسایگان و هم‌گرایی منطقه‌یی داشته باشد.

وی گفت: «ملت ما بیش‌ از هر زمان دیگر با یک‌دیگر وصل و در ارتباط و مصمم‌اند تا خود آزادانه در‌بارۀ حکومت و نظام هم‌خوان با وحدت و تنوع جامعه‌ خود تصمیم بگیرند. این ملت متحول و دگرگون شده، می‌خواهد دست‌آوردهای بنیادین خود را به شمول حقوق و آزادی‌های فردی تمام گروه‌های ساکن افغانستان را حفظ کنند.»

رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرد افغانستان اجازه نمی‌دهد که هیچ دهشت‌افگنی در خاکش حضور داشته باشد و نیز به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد که برای دیگران تهدید ایجاد کند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید