انتقام ترمپ از شاهدان استیضاح خود

راه مدنیت: دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا یک روز پس از استیضاح خود توسط کنگره این کشور، در حال انتقام‌گیری از کسانی است که علیه او در روند استیضاح شهادت داده‌اند.

«نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان امریکا پس از افشای مکالمه جنجالی دونالد ترمپ با همتای اوکراینی‌اش در ۲۴ سپتمبر، آغاز تحقیقات خود درباره این مکالمه را – که به «اوکراین گیت» مشهور شده است – اعلام کرد.

رسانه‌های امریکایی گزارش کردند که آقای ترمپ پس از چند ساعت دو مقام ارشد این کشور را از کار برکنار کرده است. رییس‌جمهور امریکا ساعتی بعد از اخراج یک مقام ارشد شورای امنیت ملی این کشور، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا را نیز به بهانه ادای شهادت علیه وی در جریان بررسی پرونده استیضاح در مجلس نمایندگان، اخراج کرده است.

به دستور ترمپ، «گوردون ساندلند» سفیر امریکا در اتحادیه اروپا که علیه وی در جریان تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان شهادت داده و اظهارات تندی مبنی بر سوءاستفاده وی از قدرت بیان کرده بود از سمت خود اخراج شده است. بر این اساس، ساندلند با صدور بیانیه‌یی درباره اخراج خود گفت: امروز به من گفته شد رییس‌جمهور قصد دارد فورا مرا به‌عنوان سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا فرابخواند.

این در حالی است که فقط چند ساعت پیش «الکساندر ویندمن» متخصص امور اوکراین در شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز به دلیل ادای شهادت علیه ترمپ در تحقیقات استیضاح، از سمت خود اخراج شده بود. موج انتقام‌جویی ترمپ از شهادت‌دهندگان علیه خود در استیضاح در حالی انجام می‌گیرد که هنوز چهل‌وهشت ساعت هم از تبریه شدن وی در مجلس سنای امریکا از دو بند اتهامی در پرونده استیضاح نگذشته است.

مجلس سنای امریکا بامداد پنج‌شنبه رای‌گیری نهایی خود درباره پرونده استیضاح ترمپ را برگزار کرد؛ ولی در نهایت سناتورهای امریکایی، رییس جمهور را تبریه کردند. ازآنجایی‌که اکثریت کرسی‌های مجلس سنای امریکا را جمهوری‌خواهان (هم‌حزبی‌های ترمپ) در اختیار دارند این رای دور از انتظار نبود.

ترمپ پس از بیل کلینتون و اندرو جانسون، سومین رییس‌جمهور امریکا است که طرح استیضاح او در مجلس نمایندگان تصویب می‌شود. دموکرات‌ها مدعی هستند که آقای ترمپ باید توسط نمایندگان کنگره به‌صورت جدی مورد پرسش قرار می‌گرفت؛ زیرا او منافع ملی امریکا را به خطر انداخته است.

صابره چیغ‌باف