در آستانۀ نشست (FATF) پاکستان همچنان به ۲۱تروریست مخوف خدمات ویژه می‌دهد

آیا پاکستان در فهرست سیاه قرار می‌گیرد؟

منبع: تایمز آف اندیا/ ترجمه: راه مدنیت

پاکستان با وجود اینکه زیر تیغ سازمان اقدام مالی (FATF) است، همچنان به پناه دادن به تروریست‌ها ادامه می‌دهد وخدمات ویژه‌یی در اختیار بسیاری از آن‌ها از جمله سردستۀ تبه‌کاران، داوود ابراهیم و گروه تروریستی رانجیت سینگ، نیتا خالستان زیندآباد (KZF) قرار می‌دهد.

به گفتۀ منابع، جامعۀ جهانی نگران دورویی پاکستان است که از یک طرف وانمود می‌کند علیه تروریست‌ها دست به اقدام زده و از طرف دیگر بودجۀ آن‌ها را تأمین می‌کند.

به گفتۀ این منابع، دولت پاکستان ۲۱تروریست مخوف از جمله تروریست‌های تحریم شده را تحت امنیت ویژه قرار می‌دهد.

بر اساس لیستی که توسط اِی.اِن.آی (ایشن نیوز انترنشنال) ارایه شده، این تروریست‌ها شامل داوود ابراهیم، ودهوا سینگ، رییس سازمان بین‌المللی بابرخالصا(BKI) ، رییس مجاهدان هند (ریاض اسلامی)، ریاض بهتکال، میرزا شاداب بیگ و عفیف حسن سیدباپا هستند.

بسیاری از این تروریست‌ها جزو کسانی هستند که در هند تحت تعقیب قرار دارند. پاکستان به آن‌ها پناهندگی می‌دهد.

هند بارها افشا کرده‌ که پاکستان حامی‌ گروه‌های تروریستی است و به آن‌ها آموزش می‌دهد و آن‌ها را مسلح می‌کند تا علیه هند بجنگند.

در چند هفتۀ اخیر، کارشناسان به‌ این نتیجه رسیده‌اند که دولت پاکستان برای دور ماندن از خشم ناظران FATF مستقر در پاریس، در حال ایجاد فضایی است که به جامعۀ جهانی بباورانند درحال اقدام علیه گروه‌های تروریستی است.

ماه گذشته، پاکستان برای هم راستا شدن با لیست جدید صادرشده توسط شورای امنیت سازمان ملل، محدودیت‌های بیش‌تری علیه ۸۸تن از رهبران و اعضای گروه‌های تروریستی وضع کرده بود.

حافظ سعید احمد از جماعت الدعوه، محمد مسعود از جیش محمد و ذاکیور رحمان لخوی و ابراهیم شامل این لیست هستند.

طبق جزییات، دولت حساب‌های بانکی و املاک این تروریست‌ها را ضبط و به گزارش آری نیوز آن‌ها را ممنوع الورود نیز کرده است.

اگرچه پاکستان ادعا کرده که علیه گروه‌های تروریستی اقداماتی انجام می‌دهد، اما جزییاتی از تعداد اقدامات انجام‌شده در دست نیست.

اسلام‌آباد برای فرار از لیست سیاه FATF و پاک‌سازی نام خود از لیست خاکستری با گذر زمان در کشاکش است.

پاکستان از جون۲۰۱۸ در لیست خاکستری قرار گرفت و در فبروری آخرین اخطار به دولت داده شد تا سایر اقدامات را تا ماه جون۲۰۲۰ تکمیل کند.

FATF مهلت ماه جون را تا سپتمبر تمدید کرد؛ زیرا ویروس کرونا باعث اختلال در جلسات عمومی‌ شده بود.

پاکستان در تلاش است تا از سقوطش از لیست خاکستری به لیست سیاه در نشست عمومی‌ آیندۀ اکتوبر جلوگیری کند.

در حالی که پاکستان تلاش می‌کند تا تلاش‌های خود را در مبارزه با تروریزم به نمایش بگذارد، گزارش‌هایی از افغانستان مبنی بر وجود شواهد زیادی از حضور تروریست‌های پاکستانی در این کشور به دست می‌رسد.

در اواخر ماه جون، لوبنا فاروق، مدیر واحد نظارت مالی پاکستان به کمیته دایمی ‌مالی شورای ملی گفت که ‌این کشور هنوز ۱۳شرط از برنامه ۲۷ماده‌یی FATF را برآورده نکرده؛ از جمله ممانعت از تامین مالی تروریست‌ها، تقویت قوانین علیه سازمان‌های منع‌شده و بهبود سیستم‌های حقوقی.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • پاکستان یک کشور تروریست پرور است که تمام کشورهای جهان و سازمان های مدافع حقوق بشر و صلح بر این موضوع اتفاق نظر دارد.
    سازمان های که حامی صلح و علیه گروهای تروریستی فعالیت میکنند باید پاکستان را تحریم کنند.
    باید پاکستان تحریم شود باید تحت فشار قرار بگیرد.
    این را همه میدانند که گروه های تروریستی در پاکستان پناهگاه های امن دارد و همیشه به آموزش و تولید نیرو تلاش میکند به حمایت مالی پاکستان