درگیری شدید نیروهای ارتش ترکیه و سوریه در ادلب

در جریان پیشروی نیروهای ارتش سوریه در منطقه ادلب چهار سرباز ترکیه کشته و نه نفر دیگر زخمی شده‌اند. ترکیه نیز در واکنش به این حمله اقدام به بمباران هوایی مواضع ارتش سوریه کرده و خبر از کشته شدن ۳۵ سرباز سوری داده است.

تنش در شهر ادلب و مناطق پیرامونی آن رو به افزایش است. ارتش سوریه در همراهی با روسیه اقدام به پیشروی در ادلب نموده است. هدف از این عملیات نظامی، سرکوب آخرین گروه‌های وابسته به شورشیان سوری اعلام شده است.

خبرگزاری آناتولی، روز دوشنبه ۱۴ دلو(سوم فبروری) به نقل از وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده است که در جریان حملات هوایی و پرتاب خمپاره توسط سربازان ارتش سوریه، چهار سرباز ترکیه کشته شده‌اند. افزون بر آن، گفته می‌شود که نه سرباز دیگر این کشور در جریان این حملات مجروح شده‌اند. وضعیت جسمانی یک از مجروحان وخیم  گزارش شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به حملات ارتش سوریه به ادلب از حمله هوایی به شماری از مواضع ارتش سوریه در این منطقه خبر داده و آن را “پاسخ محکم” ارتش ترکیه به این حملات اعلام کرده است.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده است که در جریان این حملات هوایی، ۳۵ سرباز ارتش سوریه کشته‌شده‌اند. خبر کشته شدن این تعداد سرباز ارتش سوریه توسط رئیس جمهوری ترکیه نیز تایید شده است.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه تعداد کشته شدگان ارتش سوریه را کمتر از ادعای اردوغان اعلام کرده است. بر اساس خبری که از سوی این مرکز منتشر شده، تعداد کشته شده گان را، شش نفر و زخمیان این رویداد را ۲۰ نفر گزارش کرده است.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده است که ارتش سوریه از مواضع و مکان استقرار سربازان ترکیه در منطقه ادلب مطلع بوده و به‌رغم آن اقدام به این حملات کرده است.

نیروهای نظامی وابسته به دولت بشار اسد با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه مناطق وسیعی در ادلب را از شورشیان پس گرفته‌اند. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه سوم فبروی با انتشار گزارشی از استانبول اعلام کرده است که شهر مهم معره نعمان نیز به تصرف ارتش سوریه در آمده است.

ابراهیم کالین، سخنگوی دولت ترکیه حملات هوایی ارتش این کشور به مواضع  ارتش سوریه را واکنشی به کشته شدن چهار سرباز ترکیه در اثر حملات ارتش سوریه اعلام کرد.

وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرده بود که حضور و استقرار نیروهای نظامی این کشور در ادلب با هدف کاهش تنش و برای جلوگیری از درگیری در این منطقه صورت گرفته است.

وزارت دفاع  ترکیه همچنین اعلام کرده است که مواضع و محل استقرار نیروهای ترکیه در ادلب از پیش با نیروهای نظامی روسیه  و از این طریق با ارتش سوریه هماهنگ شده بود.

سید طاها فضل