کارکنان شفاخانه هانکانگ خواستار بسته شدن مرز با چین شدند

راه مدنیت: صدها تن از کارکنان شفاخانه‌یی در هانکانگ با دست زدن به اعتصاب، خواستار بسته شدن مرز این منطقه خودمختار با چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شدند.

هانکانگ حرکت قطارها و قایق‌های مسافربری به چین را متوقف کرده است؛ اما کارکنان بخش‌های صحی خواستار بسته شدن تمام راه‌های ارتباطی با چین هستند. مقامات محلی می‌گویند که بسته شدن کامل مرز برخلاف نظر سازمان بهداشت جهانی است.

به گزارش راه مدنیت به نقل از بی‌بی‌سی؛ تاکنون ۱۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در هانکانگ ثبت شده است. یکی از نمایندگان کارکنان شفاخانه هانکانگ می‌گوید: «اگر مرز کاملا بسته نشود، ما به‌اندازه کافی نیروی انسانی و تجهیزات پیشگیری و محافظت و اتاق‌های قرنطینه برای مقابله با شیوع این بیماری نداریم.»

صدها تن از کارکنان بخش‌های «غیرضروری» از روز دوشنبه دست به اعتصاب زده‌اند. اتحادیه کارکنان گفته است اگر خواسته آنان برآورده نشود، از روز سه‌شنبه دکتوران و پرستاران نیز با این اعتصاب همراهی خواهند کرد.

هانکانگ با ۷میلیون جمعیت بخشی از کشور چین است؛ اما از لحاظ سیستم اداره و حکمرانی دارای برخی خودمختاری‌ها است. مرز هانکانگ و چین نیز مانند بسیاری از مرزهای بین‌المللی دارای کنترول و بازرسی‌های عادی است. هم‌زمان با بسته شدن راه‌های حمل‌ونقل، چین نیز اقدام به توقف صدور ویزا برای افرادی که قصد سفر به هانکانگ را دارند کرده است.

تاکنون بیش از ۱۷هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۶۱ نفر تنها در چین جان باخته‌اند. در خارج چین نیز تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و یک نفر نیز در فیلیپین جان باخته است.

رؤیا حسینی