رییس‌جمهور: برای رهایی ۴۰۰زندانی طالبان لویه جرگه مشورتی برگزار می‌شود

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور پس از ادای نماز عید سعید قربان گفت که تاکنون ۴۶۰۰ زندانی طالب از سوی دولت افغانستان آزاد شده؛ اما برای رهایی ۴۰۰ زندانی دیگر طالبان، کود جزا و قانون اساسی افغانستان اجازه نمی‌دهد.
راه مدنیت: رییس‌جمهور غنی و شماری از اراکین بلندپایه دولتی صبح امروز جمعه(۱۰ اسد) نماز عید سعید قربان را در ارگ ریاست‌جمهوری ادا کردند.
رییس‌جمهور در آغاز سخنانش از تعهد و قربانی نیروهای امنیتی قدردانی نموده، تأکید کرد که تعهد نیروهای امنیتی باعث بقای نظام جمهوری شده است؛ حکومت افغانستان امروز نه تنها در جنگ بلکه در امر صلح نیز به یک موقف قوی قرار دارد.
به گفتۀ محمداشرف غنی، دو سال پیش برای اولین‌بار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بدون قید و شرط صورت گرفت، این خواست مردم افغانستان بود که از سوی کشورهای منطقه و جهان مورد حمایت قرار گرفت. «دو سال قبل برای اولین‌بار در تاریخ چهل ساله جنگ افغانستان ما آتش‌بس سرتاسری را اعلام کردیم و تعهدات آتش‌بس را گذاشتیم که خوشبختانه این ابتکار ما از سوی طالبان نیز پذیرفته شد و امروز شاهد سومین آتش‌بس سرتاسری هستیم.»
رییس‌جمهور با اشاره به رهایی زندانیان طالب افزود که دولت افغانستان تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ زندانی آن‌ها را آزاد کرده که این آزادی قبل از مذاکرات و توافق صلح در جهان بی‌مانند است. او ادامه داد که دولت با وجود انتقادات زیاد این کار را به خاطری انجام داده که تعهد و ظرفیت دولت برای رسیدن به صلح پایدار ثابت ساخته شود.
آقای غنی در خصوص ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان صراحت داد که از یک طرف به عنوان رییس‌جمهور منتخب، او صلاحیت رهایی این زندانیان را ندارد و از جانب دیگر، کود جزا و قانون اساسی اجازه رهایی ۴۰۰ زندانی را نمی‌دهد.
او گفت که به منظور رهایی زندانیان باقی‌مانده طالبان لویه جرگه مشورتی را برگزار می‌کند و باید مردم افغانستان به رهایی ۴۰۰ زندانی طالب مشوره بدهند تا دولت افغانستان در مورد آن تصمیم بگیرد.
رییس‌جمهور بار دیگر به طالبان صدا زد که مذاکرات بین‌الافغانی را هرچه زودتر با تیم مذاکره‌کننده حکومت افغانستان آغاز کنند و در جریان این مذاکرات، بالای زندانیان باقی‌مانده بحث و تصمیم گرفته خواهد شد

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید