رییس‌جمهور: طالبان مردم روستایی را سپر قرار داده‌اند

رییس‌جمهور غنی در واکنش به گزارش تازه‌ «یوناما» مبنی بر تلفات غیرنظامیان در افغانستان، گفته است که گروه طالبان از روستاییان به‌عنوان سپر استفاده کرده و از آنجا بر مردم و نیروهای امنیتی حمله می‌کنند.

راه مدنیت: ارگ ریاست‌جمهوری شام روز دوشنبه (۶اسد) با انتشار اعلامیه‌یی گفته است که براثر جنگ تحمیلی و نامشروع طالبان، همه‌روزه به‌شمول زنان و کودکان قربانی، تاسیسات عامه کشور نیز آسیب می‌بیند.

طبق اعلامیه ارگ، دولت افغانستان برای پایان دادن به جنگ و خشونت، تلاش‌های عملی و موثر خود را بااستفاده از هر راه ممکن انجام داده؛ به‌طور نمونه ۴۴۰۰تن از زندانیان طالبان را برای حسن‌نیت، ختم جنگ و حاضر شدن طالبان به میز گفتگو، از زندان رها کرده است.

رییس‌جمهور غنی در واکنش به گزارش یوناما مبنی بر تلفات غیرنظامیان طی شش ماه اخیر، افزود: «با مطالعه گزارش یوناما در پیوند به افزایش تلفات ملکی شدیدا متاثر شدم و یک‌بار دیگر این عملکرد طالبان و سایر گروه‌های تروریستی را که باعث کشته و زخمی شدن افراد ملکی شده است، شدیدا محکوم می‌کنم و بالای طالبان صدا می‌زنم که از خشونت، جنگ علیه مردم و ویرانی کشور، دست بکشند و به صدای صلح مردم، دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی لبیک گفته، به مذاکرات مستقیم آماده گردند.»

به گفتهٔ محمداشرف غنی، طالبان از روستاییان به‌عنوان سپر استفاده کرده و از آنجا علیه مردم و نیروهای امنیتی حمله می‌کنند. رییس‌جمهور همچنین به نیروهای امنیتی دستور داد که برای حفاظت مردم و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در عملیات خود دقت کنند؛ زیرا وظیفه و مسوولیت آن‌ها حفاظت از مردم است.

گفتنی است، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) با انتشار گزارش تازه‌یی گفت که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۳هزار و ۴۵۸تن غیرنظامی درنتیجهٔ خشونت‌های افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. در گزارش یوناما آمده است که یک هزار و ۲۸۲تن غیرنظامی جان باخته و دو هزار و ۱۷۶تن دیگر زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش، زنان و کودکان ۴۰درصد تلفات غیرنظامیان را در شش ماه نخست تشکیل می‌دهند و در این مدت ۱۳۸زن جان باخته و ۲۵۹تن زخمی شده‌‌اند؛ درنتیجهٔ خشونت‌های شش ماه اخیر همچنین ۳۴۰کودک نیز جان باخته و ۷۲۷کودک دیگر زخمی شدند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید