نگرانی سازمان ملل از افزایش خشونت‌ علیه دختران در افغانستان

سازمان ملل ‌متحد در گزارش تازۀ خود از افزایش خشونت‌ها علیه دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

راه مدنیت: صندوق جمعیت سازمان ملل ‌متحد، امروز سه‌شنبه (۱۰ سرطان) گزارش خود در خصوص «وضعیت جمعیت جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی را نشر کرد. در این گزارش گفته شده که فقر و رفتارهای سنتی در افغانستان، دختران را در معرض خطر قرار داده است.

طبق این گزارش، علی‌رغم نقض حقوق بشری و حقوق اجتماعی دختران افغان، از رفتن آن‌ها به نهادهای تعلیمی و تحصیلی نیز جلوگیری می‌شوند.

صندوق جمعیت سازمان ملل‌ متحد در این گزارش ابراز نگرانی کرده که تداوم چالش‌های چون فقر و رفتارهای سنتی در روستاهای افغانستان، آیندۀ دختران افغان را صدمه می‌زند.

سازمان ملل ‌متحد، در حالی از افزایش خشونت‌ها علیه دختران ابراز نگرانی می‌کند که حکومت افغانستان در این اواخر «پلان عمل ملی برای محو ازدواج کودکان» را روی دست گرفته است.

این نهاد، در حالی‌که پلان حکومت افغانستان را ستایش می‌کند اما در گزارش خود خاطرنشان کرده که هنوز هم مشکلاتی در تطبیق این پلان وجود دارد.

بر اساس این گزارش، محو ازدواج کودکان در افغانستان به اقدام مشترک حکومت، فعالان مدنی، علمای دین و همکاران بین‌المللی این کشور نیاز دارد.

در گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل ‌متحد همچنان تصریح شده، اگر اقدامات فوری برای مهار خشونت‌ها علیه دختران صورت نگیرد، دختران بیشتری در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، سبب افزایش خشونت‌ها علیه زنان در خانواده‌ها شده است.

پیش از این، لوی ‌سارنوالی اعلام کرده بود که در جریان قرنطین نزدیک به ۲۰۰مورد پرونده خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید