نخستین زنی که رییس یک «دانشگاه دولتی» در کابل شد

پوهنوال لیلما شریفی ‌یما، استاد برحال دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تعلیم‌‌وتربیۀ شهید ربانی، طی فرمانی از سوی رییس‌جمهور غنی، به‌عنوان رییس این دانشگاه تعیین شد.

راه مدنیت: لیلما شریفی‌ یما که از سال ۱۳۷۰بدین‌سو به‌عنوان استاد دانشگاه تعلیم‌وتربیهٔ کابل (انستیتوت پیداگوژی و علوم اجتماعی سابق) ایفای وظیفه می‌کرد، به‌تازگی از سوی وزارت تحصیلات عالی، به‌حیث رییس این دانشگاه تعیین شده است.

این نخستین زنی است که به‌عنوان رییس یک دانشگاه دولتی در کابل تعیین می‌شود.

بانو شریفی‌یما در سال ۱۳۸۷ وارد برنامۀ ماستری دانشگاه تعلیم و تربیه در رشته «تعلیم‌وتربیه» شد که از سوی دانشگاه «ماساچوست» امریکا حمایت می‌شود. وی در پایان سال ۱۳۸۸ به عالی‌ترین درجه، سند ماستری خود را به دست آورد.

او بر اثر لیاقتی که در دورۀ دوسالۀ ماستری از خویش نشان داده بود، جایزۀ تحقیق را از سوی پوهنتون ماساچوست امریکا به دست آورد و در همان دورۀ تحصیل در برنامه ماستری به‌حیث استاد همکار پذیرفته شد و همراه با استادان پوهنتون ماساچوست امریکا مضامین: رهبری تعلیمی، ریسرج و تحقیق و پالیسی و پلان‌گذاری را تدریس نمود.

لیلما شریفی یما در سال ۱۳۶۹، سند لیسانس را به درجه عالی از دانشکده زبان و ادبیات پوهنتون کابل به دست آورد و پس از فراغت در سال ۱۳۷۰ به‌عنوان کادر علمی مشغول تدریس در دانشگاه تعلیم‌وتربیه کابل (انستیوت پیداگوژی و علوم اجتماعی آن زمان) شد.

بانو شریفی‌ یما، حدود ۲۵اثر علمی چاپ‌شده در کارنامه خود دارد و در عین‌حال، حدود پنجاه کنفرانس علمی را در دانشگاه‌های مرکز و ولایت‌ها برای دانشجویان ارایه کرده است.

انتخاب وی به حیث رییس دانشگاه تعلیم و تربیه کابل، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. شمار زیادی از دانشجویان فارغ‌شدۀ این دانشگاه، از او به‌عنوان یک استاد مسوولیت‌پذیر و لایق یاد کرده‌اند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

۲ نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید

 • از تقرر استاد لیلما شریفی یما بحیث رئیس پوهنتون تعلیم وتربیه شهید استاد ربانی استقبال می نمایم. واین گزیننش را یک گام نیک برای ارتقای ظرفیت کدری پوهنتون دانسته. زیرا استاد عزیزم بسیار شخصیت تواندمند و مسوولیت پذیر است. از خداوند متعال برای ایشان موفقیت عالی خواهانیم. اسلام
  صبغت الله ذکی
  محصیل ادبیات پوهنتون تعلیم وتربیه شهید استاد ربانی.

 • با سلام و عرض ادب :
  ذَٰلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ
  انتصاب به جا و شایسته بانوی فرهیخته لیلماه شریفی یما را در مقام ریاست دانشگاه استاد ربانی شهید صمیمانه تبریک می گویم.
  از شنیدن این خبر خوشحال شدم. خوشحالی من از دو نگاه بود، نخست حایز شدن یک بانو به چنین مقام ارزشمند علمی که در کشور ما سابقه نداشته است، و دوم به لحاظ همدیار بودن و همتبار بودن. که به خود می بالیم که چنین فرزانگانی را در ده و دیار خود داریم .
  انتصاب بانو شریفی یما به این مقام نشانی از شایستگی، کاردانی ایشان دارد. زیرا که ایشان از استادان برجسته و فعال جامعه دانشگاهی و یکی از چهره های‌ ارزشمند و فرهیخته عرصه علم و دانش بوده که همواره با تفکر علمی، مخلصانه در جهت اعتلای بار علمی دانشگاه و دانشجویان، گام های برداشته و تلاش نموده است.
  امید وارم در مقام و موقعیت تازه بتواند خدمات صادقانه و تلاش مخلصانه ی در عرصه های‌ علمی و فرهنگی کشور انجام دهد. و تقرر شان باعث به وجود آوردن محیط پویا و سرشار از شور و نشاط و نوید بخش فضای دانش و پژوهش، بینش و بصیرت در کالبد این محیط عظیم علمی کشور گردد.
  برای ایشان در مسئولیت جدید از خداوند منان توفیق مزید در جهت رشد و شگوفانی این دانشگاه توام با سلامتی و بهروزی مسئلت می نمایم.
  با دعای خیر