گروپ تماس جوانان برای صلح، خواستار استعفای پنج عضو مهم هیأت مذاکره‌کننده شدند

فعالان صلح و ضد جنگ با راه‌اندازی اعتراضی، خواستار استعفای پنج عضو مهم هیأت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان شدند.

راه مدنیت: گروپ تماس جوانان برای صلح که فعالان صلح و ضد فعالان صلح و ضد جنگ استند، امروز شنبه (۷ سرطان) با نشر اعلامیۀ اعتراضی، خواهان برکناری تعدادی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده حکومت شدند.

آن‌ها گفته‌اند: مذاکرات صلح و گفتگوهای بین‌الافغانی یک روند سرنوشت‌ساز برای مردم افغانستان است که از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین مردم افغانستان از حکومت و طرف‌های دخیل در روند صلح، انتظار دارند تا در ترکیب هیأت مذاکره‌کننده چهره‌هایی باشند که فرصت کاری برای صلح داشته باشند.

به باور فعالان صلح و ضد جنگ، تعدادی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده هم‌زمان چندین مسؤولیت را به پیش می‌برند و وقت کافی برای این روند مهم و حیاتی ندارند.

گروپ تماس جوانان برای صلح، به طور مشخص از عبدالهادی ارغندیوال نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه، نادر نادری رییس کمیسیون اصلاحات اداری، عنایت‌الله بلیغ مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور دینی، عبدالمتین بیگ مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور سیاسی و مردمی، محمدرسول طالب مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور اجتماعی نام برده است و در اعلامیۀ‌شان تصریح کرده‌اند که این افراد فرصت کافی برای روند صلح ندارند.

در اعلامیه آن‌ها آمده است:« ما فعالان صلح و ضد جنگ و گروپ تماس جوانان برای صلح در نخست با قاطعیت از این افراد می‌خواهیم که با درک وضعیت از این روند نهایت مهم وسرنوشت‌ساز و با احساس وطن‌دوستی، مسؤولانه از یکی از مسؤولیت‌های واگذارشده استعفا کنند و از کار در کرسی حکومت و حضور در ترکیب هیأت مذاکرات صلح، یکی را انتخاب کنند.»

فعالان صلح و ضد جنگ از رییس‌جمهور غنی و رییس شورای عالی مصالحه ملی خواسته‌اند که هرچه زودتر در خصوص این پنج عضو هیأت مذاکره‌کننده، تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

حکومت افغانستان تاکنون در خصوص این اعتراض، واکنشی نشان نداده است.

هیأت مذاکره‌کنندۀ حکومت افغانستان پس از چندین ماه بحث و گفتگو با جناح‌های مختلف داخلی، تعیین شده و این هیأت قرار است که به نمایندگی از حکومت افغانستان با نمایندگان گروه طالبان وارد مذاکره شوند.

هرچند قرار بود که زمان و مکان مذاکرات بین‌الافغانی از سوی طرف‌های صلح مشخص شود اما به دلایل نامعلومی، این امر به تأخیر افتاده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید