بررسی راه‌های قانونمندی حضور مهاجران افغان در ایران

مقام‌های ارشد حکومت افغانستان با برگزاری نشستی در ارگ ریاست ‌جمهوری، تعداد مهاجران افغان، وضعیت حقوقی آن‌ها و راه‌های قانونمندسازی حضور آن‌ها را در ایران بررسی کردند.
راه مدنیت: ارگ ریاست‌ جمهوری با انتشار اعلامیه‌یی گفته است که این نشست امروز (سه‌شنبه ۲۷جوزا) به ریاست امرالله صالح، معاون اول رییس‌ جمهوری برگزار شده است.
در این نشست درباره تعداد مهاجران افغان در ایران، وضعیت حقوقی آن‌ها و راه‌های قانونمندسازی حضور آن‌ها در آن کشور، بحث و گفت‌وگو شده است.
مقام‌های ارشد حکومت افغانستان فیصله کردند که سرپرست وزارت خارجه در سفرش به ایران، درباره راه‌اندازی روند تثبیت هویت، توزیع شناسنامه الکترونیکی و صدور پاسپورت ماشین‌خوان برای مهاجران با مقامات آن کشور صحبت کند.
دو رویداد سه ماه اخیر مبنی بر غرق کردن مهاجران در دریای هریرود و آتش زدن موتر حامل اتباع افغانستان توسط نیروهای امنیتی ایران، بر روابط کابل – تهران سایه افکنده است. در پیوند به این بدرفتاری، شمار زیادی از شهروندان افغان در داخل و خارج از کشور علیه نظام جمهوری اسلامی ایران دست به اعتراض زدند.
برای حل این چالش‌ها، قرار است که در روزهای نزدیک محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه در رأس هیئتی دیپلماتیک به تهران سفر کند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید