افغانستان، پنجمین کشور مرگ‌بار برای «کودکان»

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود، افغانستان را پنجمین کشور مرگ‌بار برای کودکان شناخته است.

راه مدنیت: سازمان ملل اعلام کرده که در جریان سال ۲۰۱۹بیش از سه هزار کودک در افغانستان کشته، زخمی و یا معلول شده است.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، کودکان در افغانستان درنتیجه درگیری‌های مسلحانه، انفجار ماین‌ها و حملات انتحاری کشته و زخمی شده‌اند.

سازمان ملل متحد در این گزارش، گروه طالبان را مسوول اصلی تلفات کودکان می‌داند. در این گزارش به‌صراحت آمده است که جنگجویان طالبان عامل کشته شدن یک‌هزار و ۲۰۰کودک و نیروهای امنیتی عامل کشته شدن یک‌هزار کودک هستند.

در این گزارش نیز تاکید شده که گروه تروریستی داعش، مسوول قربانی شدن ۲۴۲کودک است و درعین‌حال، ۵۵ کودک توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، ۳۹کودک افغان در جریان درگیری‌های مرزی با نیروهای نظامی پاکستان جان باخته‌اند و عامل جان‌باختن ۱۴۰کودک دیگر هنوز مشخص نشده است.

با توجه به این‌که میزان تلفات کودکان در افغانستان هنوزهم بلند است؛ اما آسیب‌پذیری کودکان در سال ۲۰۱۹نسبت به سال ۲۰۱۸کاهش یافته است.

کودکان افغان در جنگ چندین ساله تلفات بی‌شماری متقبل شده‌اند و تداوم این چالش، یکی از نگرانی‌های اصلی نهادهای ملی و بین‌المللی بوده است.

شماری از نهادهای بین‌المللی در گزارش‌های مختلف با ابراز نگرانی اعلام کرده‌اند که گروه‌های مسلح و تروریستی از کودکان افغان برای تحقق اهداف نظامی‌شان، سوءاستفاده می‌کنند.