پاکستان را وادار کنید برای بستن پناهنگاه‌های طالبان ضرب‌الاجل تعیین کند

نویسنده: *مایکل روبین/ منبع: واشنگتن اکزماینر/ ترجمه: شریفه عرفانی

یکی از شکاف‌های عمیق در روند دیپلماتیک وزارت امور خارجۀ افغانستان با طالبان این است که گروه طالبان از پرداختن به مسالۀ پاکستان تقریبا و یا به‌طور کامل امتناع می‌ورزند. به بیان ساده‌تر، پاکستان همان معنایی را برای طالبان دارد که ایران برای حزب‌الله. هیچ گروه تروریستی نمی‌تواند بدون داشتن دهه‌ها حمایت، تأمین تدارکات و آموزش به‌عنوان نهادی مشخص به‌حیات خود ادامه دهد.

مقامات پاکستان نه‌تنها منکر حمایت‌شان از تروریزم‌اند، بل مدعی‌اند کشورشان قربانی تروریزم است. هرچند هر دو مورد می‌تواند صحت داشته باشد.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید:

https://t.me/madanyatdaily

مقامات پاکستان با این خوانش از تعریف تروریزم که تروریزم گروه‌های حمله‌کننده به افغانستان و هند را شامل می‌شوند، از زیر بار مجرمیت تروریزم شانه خالی می‌کنند. هرچند وقتی می‌گویند که با برخی گروه‌های نظامی  در داخل پاکستان و با تلفات سنگین مالی و جانی جنگیده‌اند، حرف‌شان درست است، اما این‌که برخی اوقات قربانی حملات برخی گروه‌های تروریستی شده‌اند نمی‌تواند پاکستان را از درآمیختن سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور با طالبان و همرزمانش مانند القاعده تبریه کند.

البته که بهترین گواه این واقعیت پناه‌دادن پاکستان به رهبر القاعده؛ اسامه بن‌لادن در ابوت‌آباد است؛ یک شهر پاکستانی معادل وست پوینت نیویارک از این نظر که میزبان آکادمی نخبگان نظامی است.

طالبان در طول شورش‌شان در افغانستان، به پاکستان به‌عنوان بهشت امن خود تکیه کرده‌اند. در حالی‌که تعداد معدودی از مذاکره‌کنندگان طالبان در قطر سکونت دارند، رهبریت این گروه، خواه شورای کویته، شورای پیشاور، شورای میران‌شاه، شورای شمالی و شبکه حقانی بوده باشد، همه در پاکستان ساکن‌اند.

از دیدگاه سازمان اطلاعات نظامی این کشور، یک افغانستان قدرتمند برای پاکستان تهدید تلقی می‌شود، خواه به‌دلیل پارانویای سازمان اطلاعات نظامی پاکستان درخصوص هند، خواه به‌دلیل ترس از ناسیونالیست‌های پشتون که مدت‌هاست تمامیت ارضی پاکستان را به چالش کشیده‌اند.

مقامات پاکستان پس از جدایی بنگلادش در سال ۱۹۷۱، حمایت‌شان از گروه‌های اسلامی افراطی را دو برابر کردند. منطق ساده بود: گروه‌ها

با این حال، «توافق‌نامه برای ایجاد صلح در افغانستان» در ۲۹ فبروری باید محاسبات طالبان را تغییر دهد.

نماینده ویژه؛ زلمی خلیل‌زاد می‌گوید طالبان اکنون نسبت به دوره قبلی تعامل دیپلماتیک پایدار امریکا، ۲۰۰۰-۱۹۹۵، بیش از گذشته افغان‌هایی ملی‌گرا شده‌اند.

قدم بعدی در دستور کار این است که روند صلح حول محور گفتگوهای داخل افغانستان باشد. این مساله مربوط به افغانستان است نه قطر و با این حال تمام رهبران طالبان در پاکستان باقی مانده است.

سناتور پیشین پاکستان، افراسیاب ختک در توییتی نوشت: «زمان آن فرا رسیده است که پاکستان پس از تحولات اخیر در درون و اطراف افغانستان، تاریخی برای پایان پناه‌دادن به‌طالبان در خاک خود بدهد. طالبان که در پاکستان نشسته‌اند، مسوولیت بمب‌گذاری انتحاری در شهرهای افغانستان و کشتن غیرنظامیان را به‌عهده می‌گیرند، چگونه پاکستان می‌تواند خود را تبریه کند؟»

ختک درست می‌گوید. ادامه خشونت طالبان علیه افغان‌ها و علیه زمینه توافق صلح هم برای افغانستان و هم برای پاکستان بد است. این‌که طالبان مسوولیت حملات تروریستی از پایگاه‌های داخل پاکستان را بپذیرند، پاکستان را نیز مقصر می‌کند.

مدت زمان طولانی است که وزیر امور خارجه؛ مایک پومپئو و خلیل‌زاد خواستار صدور تاریخی از سوی پاکستان برای بستن پناهگاه‌های پاکستان و بیرون‌فرستادن رهبران طالبان هستند. سرویس‌های امنیتی پاکستان می‌دانند که رهبران طالبان در کجا موقعیت دارند و اگر بخواهند، می‌توانند عملکردی مؤثر داشته باشند.

ایالات متحده، ناتو و دولت منتخب افغانستان فقط وقتی سازمان‌های امنیتی پاکستان دست به اقدام بزند، می‌توانند بفهمند که آیا پاکستان جدی است یا خیر. تنها در این صورت طالبان دلیلی برای صداقت در ایجاد صلح خواهند داشت.

به لطف ارتباط طالبان با سازمان اطلاعات نظامی پاکستان، راه صلح در افغانستان واقعا بیش از آن‌که از کابل بگذرد از اسلام‌آباد می‌گذرد و بیش از آنکه از قندهار و قندوز بگذرد از کویته و میران‌شاه می‌گذرد.

وزیر امور خارجه پومپئو، وقت آن رسیده که پاکستان را در بوتۀ آزمایش بگذارد.

پی‌نوشت:

*مایکل روبین؛ عضو وبلاگ محرمانه Washington Examiner’s Beltway است. او هم‌چنین پژوهشگر مقیم در انستیتوت امریکایی و یکی از مقامات سابق پنتاگون می‌باشد.

https://www.washingtonexaminer.com/opinion/force-pakistan-to-close-taliban-sanctuaries-with-a-deadline

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید