یوناما: جنگ متوقف و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود

هیأت معاونیت سازمان ملل ‌متحد در کابل (یوناما) با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان، گفت که جنگ باید متوقف و مذاکرات بین‌ا‌لافغانی میان دولت و طالبان آغاز شود.
راه مدنیت: یوناما، امروز سه‌شنبه (۳۰ثور) با نشر اعلامیه‌یی گفته است: هر حادثه‌یی که در افغانستان بر مردم، محلات و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها، به‌ویژه در شرایط بحرانی کرونا، تأثیر بگذارد، می‌تواند پیامدهای جدی و گسترده‌یی به همراه داشته باشد.
یوناما در این اعلامیه گفته است که افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان و زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر جنگ، ایجاب می‌کند که هرچه زودتر جنگ متوقف و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.
بر بنیاد آمارهای یوناما، در اثر حملات گروه طالبان در ماه اپریل سال جاری، ۲۰۸غیرنظامی جان باخته‌اند که در مقایسه با ماه اپریل سال گذشته، ۲۵درصد افزایش داشته است. در اعلامیه یوناما همچنین آمده که نیروهای امنیتی و دفاعی در همین ماه، مسؤول تلفات ۱۷۲غیرنظامی بوده‌اند که در مقایسه با سال گذشته میلادی، ۳۸درصد افزایش یافته است.
یوناما از درنظر نگرفتن قوانین بین‌المللی بشردوستانه توسط گروه‌های درگیر، به‌شدت انتقاد کرده است. این نهاد گفت که گروه‌های درگیر با حملات تروریستی بر مراکز صحی، تهدیدکارمندان صحی و استفاده از مواد منفجره در مکان‌های غیرنظامی، عدم احترام‌شان را به قوانین بین‌المللی ثابت کردند.
دیبرا لاینز، نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل‌متحد در افغانستان، گفته است: «من خواهان توقف جنگ هستم و از گروه‌های درگیر می‌خواهم به قانون بین‌المللی بشردوستانه که برای حفاظت از افراد ملکی می‌باشد، احترام بگذارند.»
نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل‌متحد تأکید کرد: «طرف‌های درگیر جنگ برای یافتن راه حل صلح‌آمیز تعهدشان را نشان دهند. باید از زندگی تمام افغان‌ها محافظت کرده و امید مردم برای پایان جنگ را از بین نبرند.»
با این همه، پس از امضای توافق‌نامه سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، اکنون تنش‌های سیاسی فروکش کرده و تیم واحد برای پیش‌برد روند صلح به وجود آمده است؛ انتظار می‌رود که روند مذاکرات صلح از سوی حکومت جدید با سرعت به پیش برود تا زمینه مذاکرات بین‌الافغانی با طالبان فراهم شود.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید