ترمپ: طالبان از حضور ما دالر به‌دست می‌آورند

دونالد ترمپ؛ رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید که طالبان در خصوص حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، دیدگاه‌های مختلف دارند و از حضور این نیروها دالر به‌دست می‌آورند.
راه مدنیت: رییس‌جمهوری امریکا، روز دوشنبه (۲۹ثور) در واکنش به یک سرمقاله نشریۀ وال‌استریت ژورنال گفت که نیروهای امریکایی در افغانستان به‌شدت کاهش یافته و مشکل می‌توان، این را بی‌فکرانه پنداشت.
وال‌استریت ژورنال در سرمقالۀ روز یک‌شنبه خود، تصمیم رییس‌جمهوری امریکا، مبنی بر خروج از افغانستان «بی‌فکرانه» خوانده بود. در این سرمقاله گفته شده بود که آقای ترمپ مایل است تا پیش از روز انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، نظامیان امریکایی را از افغانستان بیرون و پیروزی دیپلماتیک خود را اعلام کند.
دونالد ترمپ در چند رشته توییت، به دیدگاه این ژورنال پاسخ داده است: «وال استریت ژورنال می‌گوید که عملکرد بی‌فکرانه مرا در افغانستان نمی‌خواهد. لطفا کسی به آن‌ها توضیح بدهد که ما ۱۹سال است در آنجا (افغانستان) هستیم و حال که شمار سربازان ما در آنجا بسیار کاهش یافته است، مشکل می‌توان این را بی‌فکرانه پنداشت.»
رییس‌جمهوی امریکا، همچنین گفته است: «در کنار آن، طالبان در مورد خروج ما دیدگاه مختلف دارند. آن‌ها از حضور ما دالر به‌دست می‌آورند. جز در ابتدا ما واقعاً هرگز برای پیروزی نجنگیده‌ایم. ما بیشتر مثل نیروی پولیس بوده‌ایم تا اینکه قدرت نظامی باشیم، آن‌گونه که استیم، به‌ویژه اکنون که در حال احیای مجدد (افغانستان) استیم. نه، من بی‌فکرانه عمل نمی‌کنم.»
توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در ۲۹فبروری سال جاری میلادی در دوحه پایتخت قطر قطر امضا شد و بر اساس این توافق‌نامه، قرار است که به حضور نظامی امریکا در افغانستان پایان داده شود.
تصمیم رییس‌جمهوری امریکا مبنی بر خروج از افغانستان، واکنش‌های زیادی را در داخل امریکا به وجود آورده است که گویا، با این خروج، ممکن است افغانستان بار دیگر به لانۀ امن گروه‌های هراس‌افگن مبدل شود.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید