امنیت ملی: طالبان به‌دنبال گسترش جنگ استند

احمدضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی می‌گوید: گروه طالبان با تشدید حملات تروریستی تلاش دارند دامنۀ جنگ را در کشور گسترش دهند.
راه مدنیت: احمدضیا سراج، سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله و بسم‌الله وزیری، لوی درستیز وزارت دفاع ملی، امروز دوشنبه (۲۹ثور) در یک نشست خبری مشترک، پیرامون آغاز عملیات تهاجمی علیه طالبان، وضاحت دادند.
سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی گفت: پس از امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، جنگ‌جویان این گروه بیش از سه‌هزار و ۸۰۰ حملۀ تروریستی در بخش‌های افغانستان، سازمان‌دهی و اجرا کردند که در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.
احمدضیا سراج با اشاره به تلفات غیرنظامیان افزود: پس از امضای توافق‌نامه، در اثر حملات تروریستی طالبان ۴۲۰غیرنظامی جان باخته و نزدیک به یک‌هزار غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. او ادامه داد که جنگ‌جویان این گروه تلاش دارند تا جنگ را بیش از این، در سراسر کشور گسترش دهند.
او در خصوص حملۀ تروریستی امروز طالبان در شهر غزنی، خاطرنشان کرد که طالبان بر یک قطعۀ امنیت ملی در غزنی حمله کردند و در کنار حمله بر این قطعه، مرکز ثقافت اسلامی را نیز هدف قرار داده‌اند.
به گفتۀ سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، طالبان به هویت و فرهنگ مردم افغانستان حمله کردند.«طالبان دشمن هویت و تاریخ ما است و به هر شکلی‌که خواسته باشند، بر اساس هدایت رهبری‌شان، حملات‌شان را ادامه می‌دهند.»
مسعود اندرابی در این نشست خبری گفت: طالبان با این‌که عملیات بهاری‌شان را اعلام نکرد اما جنگ را عملا در سراسر کشور آغاز کردند.
سرپرست وزارت داخله تأکید کرد که در جریان کاهش خشونت‌ها و پس از امضای توافق‌نامه صلح، جنگ‌جویان این گروه به شکل پی‌هم، تمامی تعهدات خود را شکستند.
آقای اندرابی به صراحت بیان کرد: طالبان در ولایت‌های مختلف برغیرنظامیان، تأسیسات عامه و نیز بر شماری از شهرهای بزرگ به‌ویژه ننگرهار، کابل، پکتیا و غزنی حمله کردند.
وی با اشاره به ارتباط طالبان با گروه‌های تروریستی، خاطرنشان کرد حملات طالبان به‌شکل منظم آغاز شده و روابط نزدیک این گروه با گروه‌های تروریستی، نه‌تنها قطع نشده، بل تقویت شده است.
او در خصوص آغاز عملیات تهاجمی علیه طالبان گفت: به‌خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و محافظت از تأسیسات غیرنظامی، شفاخانه‌ها، رییس‌جمهور هدایت داده تا نیروهای امنیتی از حالت دفاعی به حالت تهاجمی قرار گیرند.
در همین حال بسم‌الله وزیری، لوی درستیز وزارت دفاع ملی افزود که بر اساس هدایت رییس‌جمهور، عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی و دفاعی علیه طالبان در سراسر کشور آغاز شده است. او ادامه داد: این عملیات بر اساس یک برنامه واضح و سنجیده شده اجرا می‌شود تا به غیرنظامیان آسیبی نرسد.
به گفتۀ لوی درستیز وزارت دفاع ملی، در چند روز گذشته در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی، تلفات سنگین به طالبان وارد شده است؛ به نیروهای امنیتی نیز تلفات وارد شده که در مقایسه با طالبان، ناچیز است.
توافق‌نامه صلح امریکا و گروه طالبان که حدود دو ماه پیش در دوحه پایتخت قطر امضا شده بود، بر اساس این توافق‌نامه، مرحله کاهش خشونت‌ها در افغانستان به‌وجود آمد. بر اساس مرحله کاهش خشونت‌ها، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در حالت دفاعی قرار گرفتند اما طالبان هیچ‌گونه تعهدی به کاهش خشونت‌ها از خود نشان ندادند.
پس از حملات تروریستی در ولایت‌های کابل، ننگرهار و پکتیا، رییس‌جمهور غنی دستور داد تا نیروهای امنیتی و دفاعی به حالت تهاجمی قرار گیرند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید