عبدالله: یک شخص نمی‌تواند برای صلح کار کند

عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید: یک شخص و یک جمع ولو هر قدر منسجم هم کار کند، نمی‌تواند برای صلح کاری را به پیش ببرد.

راه مدنیت: رییس شورای عالی مصالحه ملی امروز دوشنبه (۲۹ ثور) در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته است: امضای توافق‌نامه سیاسی، نقطه پایان بحران انتخاباتی است. او ابراز امیدواری کرد که امضای این توافق‌نامه، افغانستان را به صلح نزدیک‌تر سازد.

به گفتۀ آقای عبدالله، ایجاد شورای عالی دولت و شورای عالی مصالحه با ترکیب و تشکیل جدید بخشی از توافق جدید و در فرصت پیش‌آمده با استفاده از تجارب گذشته تلاش صورت خواهد گرفت تا توافق‌نامه سیاسی عملی شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی تصریح کرد که «ما وعده کرده بودیم به‌خاطر صلح حاضر به هرنوع قربانی هستیم. حالا برای تأمین صلح خود را وقف می‌کنیم، اما برای موفقیت پروسه به همکاری بزرگان سیاسی و مردم افغانستان ضرورت است.»

او روند صلح را خیلی پیچیده عنوان کرد و تأکید نمود که یک شخص و یک جمع ولو هرقدر مسنجم هم کار کند،«چون مسأله صلح خیلی پیچیده است» نمی‌توانند کاری را به پیش ببرند.

رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله روز یک‌شنبه (۲۸ ثور) پس از دو ماه مذاکرات طولانی، توافق‌نامه سیاسی را با حضور شخصیت‌های ملی امضا کردند. این توافق‌نامه از یک‌سو منجر به ایجاد شورای عالی مصالحه گردید و از سوی دیگر رتبۀ «مارشالی» به عبدالرشید دوستم اعطا گردید.

امضای توافق‌نامه سیاسی با استقبال متحدان حکومت افغانستان مواجه شد. شماری از کشورها به‌ویژه امریکا و هند توافق سیاسی جدید را به دو طرف تبریک گفتند.

با این همه، زلمی خلیل‌زاد؛ فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پس از امضای این توافق‌نامه، از رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله خواست که نباید اشتباهات حکومت وحدت ملی را تکرار کنند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید