ملا هیبت‌الله در پاکستان مفقود شده است

گزارش‌ شده است که ملا هیبت‌الله رهبر طالبان از چندی بدین‌سو در پاکستان مفقود شده است. این موضوع درست زمانی بر سر زبان‌ها افتاه است که هیئتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر در این اواخر به پاکستان رفته است تا در مورد آتش‌بس و جزییات مذاکرات هیئت طالبان با زلمی خلیل‌زاد فرستاده وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، با فرماندهان و اعضای رهبری گروه طالبان و مشخصا با ملا هیبت‌الله دیدار و گفتگو کنند، اما پس از این‌که این هیئت نتوانست وی را ملاقات کند، منابع معتبر گفته‌اند که ملاهیبت‌الله از چندی بدین‌سو مفقود گردیده است.

گفته می‌شود هئیت طالبان به استثنای ملا هیبت‌الله با تعداد قابل توجهی از فرماندهان بالارتبه طالبان و همچنان با چند مقام استخبارات ارتش پاکستان ملاقات و گفتگو کرده‌اند، اما هنوز این گروه در مورد آتش‌بس به دیدگاه و تصمیم واحدی دست نیافته‌اند. به همین دلیل عده‌یی از آنان با نشر اعلامیه‌یی با آتش‌بس مخالفت کردند.

تعدادی از فرماندهان این گروه گفته‌اند که توافق این گروه به آتش‌بس سبب می‌شود که شمار زیادی از جنگجویان آن‌ها از بدنه این گروه در افغانستان جدا شوند و پیامد آن باعث پراکندگی در صفوف نیروهای جنگی طالبان گردد.

اسلام‌آباد اما به گونه‌یی ناظر بر انکشاف مذکرات این گروه با ایالات متحده امریکاست که دفتر سیاسی قطر نتواند خارج از خواسته‌های اسلام‌آباد تصمیم گرفته و به توافق برسد.

اسلام‌آباد البته مجراهای متفاوتی در میان طالبان در اختیار دارند که در صورت لزوم با استفاده از آن‌ها می‌تواند هرگونه تصامیم رهبری این گروه را تحت تاثیر قرار داده و راه‌های خروجی آنان را مسدود کند. رهبران طالبان نیز به خوبی به این امر واقف‌اند و از همین رو کسی به آسانی راضی نمی‌شود که جالی خالی ملابرادر را در زندان پاکستان پر نماید.

گفته می‌شود هیئت رهبری طالبان تحت فشار اسلام‌آباد توافق با آتش‌بس را رد کرده است، اما برای جانب امریکایی گفته‌اند که گفتگوهای آتش‌بس با فرماندهان جنگی این گروه هنوز ادامه دارد و پس از کسب اطمینان از نتایج این گفتگوها موضع رسمی طالبان اعلان می‌گردد.

چالشی که اما هیئت رهبری طالبان در حال حاضر با آن مواجه گردیده ، ناپدید شدن ملا هیبت‌الله می‌باشد که شک و گمانه‌های مختلفی برانگیخته است. حتی منابعی از درون طالبان گفته‌اند که کشته شدن ملا هیبت‌الله به دست آی‌اس‌آی نیز از احتمالات دور نیست. تعداد دیگری از طالبان اما به این گمانه‌اند که ملا هیبت‌الله توسط آی‌اس‌آی تحت نظر گرفته شده است تا در این مقطع حساسی از مذاکرات میان هیئت طالبان و هیئت ایالات متحده امریکا نتواند به اقدامات خلاف میل اسلام‌آباد مبادرت ورزد.

حالا اینکه بر سر ملا هیبت‌الله چه آمده و سرنوشت او به کجا خواهد انجامید، بحثی است که از یک‌سو سبب نگرانی جدی در میان رده‌های بالای طالبان گردیده و از طرف دیگر مبین این واقعیت است که پروسه مذاکرات طالبان با جانب امریکایی قبل از اینکه مذکرات طالبان باشد، راهبردهای استخباراتی اسلام‌آباد خوانده می‌شود که از زبان طالبان و تحت نظارت همه‌جانبۀ آی‌اس‌آی به انجام می‌رسد.

از همین روست که هرگاه این مذاکره به مرحله حساس می‌رسد، اعضای دفتر طالبان در قطر، به بهانه مشورت و رایزنی با هیئت رهبری طالبان به پاکستان سفر می‌کنند، اما در واقعیت این دفتر آی‌اس‌آی در اسلام‌آباد است که آخرین رهنمودها از آن در مورد چگونگی پیشبرد مذکرات و نحو تعامل هیئت طالبان با جانب امریکایی صادر گردیده و از ادامه یک فرایند کاذب به نام صلح سخن می‌رود.

هرچند فرازوفرود مذاکرات یک‌ساله فرستاده ایالات متحده امریکا با هیئت طالبان امیدواری‌های قابل توجهی را نسبت به ختم جنگ و استقرار صلح و امنیت در افغانستان به‌وجود آورده است، اما نشانه‌های عریانی قابل درک و دریافت است که آنچه در مذاکرات هیئت طالبان با جانب امریکایی مطرح می‌گردد در واقع اهداف و نیات اسلام‌آباد است که از آدرس و زبان طالبان بیرون داده می‌شود.

از فراز و فرود این مذاکرات چنان برداشت می‌شود که اسلام‌آباد هنوز از ادامه این مذاکرات به‌عنوان یک استراتیژی استفاده می‌کند تا یک هدف که غایت آن توقف جنگ و استقرار صلح در افغانستان باشد.

اسلام‌آباد به این نکته به خوبی آگاه است که اداره ترمپ برای بیرون شدن از مخمصه افغانستان از شتاب و عجله کار می‌گیرد و همین موضوع سبب گردیده که اسلام‌آباد شگردهای مختلف را به کار بسته تا در فردای بازی در افغانستان از امکانات و ظرفیت بیشتر برخوردار گردد.

دکتور کریمی