درباره ما

روزنامه راه مدنیت؛ یکی از روزنامه‌های پرخوانندۀ افغانستان، در ماه جدی سال ۱۳۹۰خورشیدی در کابل بنیان‌گذاری شد. این رسانه با همکاری شماری از روزنامه‌نگاران و استادان دانشگاه، برای تقویت حاکمیت قانون، حقوق شهروندی و ارزش‌های مدنی فعالیت می‌کند.

روزنامه راه مدنیت، مستقل است و به‌هیچ حزب و گروه سیاسی وابسته نیست. بنیان‌گذار این روزنامه، سید اصغر اشراق است که همزمان مدیرمسوولی آن را نیز به‌عهده دارد. او از سال ۱۳۸۱ کار روزنامه‌نگاری را با سردبیری هفته‌نامۀ دانشجویی «اندیشۀ محصل» در دانشگاه تعلیم و تربیه کابل آغاز کرد و بعد با سردبیری هفته‌نامۀ «اندیشه معاصر» ادامه داد.

از آنجا که در بخشی از این روزنامه به‌صورت جدی به‌مسایل و حقوق زنان پرداخته می‌شود، بانوانی چون دکتور حمیرا قادری، دکتور دینا محسنی و صحرا مانی، سمت سردبیری آن را به‌عهده داشته‌اند.

«بانوان موفق» طرح و برنامۀ اختصاصی روزنامه راه مدنیت بوده است. در این روزنامه تا کنون بیش از ۸۰مصاحبه با زنان فعال جامعه در بخش‌های مختلف نشر شده است. در بانوان موفق، گفتگوها به‌صورت کارشناسی‌شده و با هدف برجسته‌سازی حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی زنان، تقویت مشارکت سیاسی و فعالیت‌های آنان و نیز الگودهی به جامعه انجام شده است.

 بعد از یک‌سال اجرای برنامه «بانوان موفق» از سوی اداره روزنامه، در سال دوم، بنیاد هاینریش بل آلمان HBS حمایت این بخش را به عهده گرفت. هم‌چنین مصاحبه‌های «بانوان موفق» این روزنامه، در کتابی از سوی همین بنیاد به‌نام «از مبارزات پنهان تا مشارکت سیاسی»، هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی دری اقبال چاپ یافت.

 در کنار این مصاحبه‌ها، گفتگوهای دیگر زیر نام «سیاست‌گران جوان» از سوی اداره رسانه با همکاری HBS راه‌اندازی شد. این گفتگوها بر محورهای سیاست مدرن، رفتار دموکراتیک، حزب‌داری خوب، زنان و صلح و امنیت با جوانان تحصیل‌کرده‌یی انجام شده که در دهۀ ۸۰ خورشیدی به کارهای سیاسی و اجتماعی رو آورده بودند. در این بخش تا کنون بیش از ۵۰مصاحبه با جوانان سیاست‌گر انجام شده است؛ جوانانی که در این دهه به فعالیت‌های سیاسی رو آوردند و در بخش‌های مختلف اداری و غیر اداری مشغول فعالیت‌های جدید مدیریتی سیاسی بوده‌اند.

افزون بر این، کاریکاتور روزنامه راه مدنیت، با عنوان «فساد ممنوع» که در مسابقۀ جهانی «کارتون سیاسی» سازمان ملل شرکت کرده بود، توانست مقام چهارم سال ۲۰۱۶ این سلسله مسابقه‌های جهانی را در میان ۱۰ کاریکاتور برتر جهان به دست بیاورد. https://madanyatonline.com/9-239/  این برای نخستین‌بار در تاریخ‌ روزنامه‌نگاری افغانستان به‌خصوص در بخش «کاریکاتور» بود که یک روزنامه از این کشور، به این موفقیت دست یافت. http://www.lurieunaward.com/2016winners_wl.php

این رسانه به‌خاطر نوشته‌های متفاوت، تنوع موضوع و عنوان، دیزاین حرفه‌یی و رویکرد اجتماعی و مدنی، در میان عموم خوانندگان از استقبال خوبی برخوردار شده است. روزنامه راه مدنیت با قطع A3 در۸صفحه چاپ می‌شود.

شناسنامه

صاحب امتیاز و مدیرمسوول:

سید اصغر اشراق

تحلیل‌گر ارشد: مجیب‌الرحمان اتل

گروه نویسندگان:

دکتور حمیرا قادری، دکتور زمان ستانیزی، زهرا تارشی، هادی میران، دکتور علی‌احمد کریمی، زهرا یزدان‌شناس، سید محمدعلی رضوانی و سید امین بهراد

ویراستار: اسماعیل هاشمی

دبیران و گزارش‌گران: سعادت‌شاه موسوی، فرشته حسینی، مهدی حسینی و طاها فضل

صفحه‌آرا: اسماعیل لعلی

تماس با ما

شماره تماس مدیرمسوول:

+۹۳ ۷۹۷۹۰۰۷۰۱

ایمیل آدرس مدیر مسوول:

eshraqsayed@gmail.com

بخش هماهنگی خبر:

+۹۳ ۷۹۸۰۰۹۵۶۷

دریافت خبر و مقالات:

info@madanyatonline.com

درخواست‌ها و پیشنهادها:

eshraq@madanyatonline.com