امنیت ملی؛ حافظ امنیت افغانستان

احمدضیا سراج؛ سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی

اداره «امنیت ملی» در هر کشوری قطع ‌نظر از شرایط امنیتی، یکی از اداره‌های مهم و حیاتی آن محسوب می‌شود که افزون بر مقابله با اشکال مختلف ناامنی، از صلاحیت تشخیص خطر و اقدام متقضی علیه آن نیز برخوردار است.

«ریاست امنیت ملی افغانستان» به‌‌رغم تحول‌های بسیار در چهار دهه اخیر، اکنون با کدرهای جوان، مجرب و آموزش‌دیده در سطوح مختلف، توانسته است در برابر انبوه تهدیدها و مخاطرات گستردۀ درون‌مرزی و برون‌مرزی مقابله و برای مهار و خنثی کردن نیات ویرانگر دشمنان مردم افغانستان از هیچ تلاش و فداکاری دریغ نکند.

باتوجه به وجود جنگی تمام‌عیار در کشور ما، دشمنان مردم این سرزمین با استفاده از گزینه‌های ممکن برای تضعیف نظام، بی‌ثباتی روانی و برهم زدن امنیت ملی تلاش می‌کنند؛ بنابراین انتظار می‌رود ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور از جمله اداره امنیت ملی با درک این حساسیت از تمام ظرفیت و سرعت ‌عمل خود برای مقابله با عناصر و پروژه‌های ناامن‌سازی افغانستان با جدیت و قاطعیت استفاده کنند.

چندی پیش شخصی معروف به «آمر ستار غوربندی» – که در سال‌های پسین نام، نشان و شهرت آن بیشتر با اختطاف، راه‌گیری، گروگان‌گیری، دزدی و آزار و اذیت مردم پیوند خورده بود- در یک اقدام ریاست امنیت ملی جان باخته است؛ اما مخالفان نظام و دشمنان مردم افغانستان به‌شدت در تلاشند تا از این رخداد به عنوان حربه‌یی سیاسی علیه نظام و مشخصاً برای تضعیف اداره امنیت ملی افغانستان سود برند.

بر بنیاد گزارش‌ها، نیروهای امنیت ملی بنای قتل وی را نداشته‌اند؛ اما گفته می‌شود که دست بردن وی به سلاح گرم در مقابل نیروهای امنیت ملی و زخمی شدن دو سرباز امنیتی، باعث کشته شدنش شده است.

اکنون مخالفان سیاسی و عقده‌مندان نظام، این رخداد را به اشکال، رنگ و چهره‌ دیگری بازتاب می‌دهند. درواقع آنان این‌گونه رخدادها را به‌عنوان پروژه‌یی برای ضربه‌زدن به نظام و مردم افغانستان و برای بدنام کردن نیروهای امنیتی و به‌خصوص مقامات بلندپایه این نهاد، از این‌گونه رخدادها بهره‌برداری می‌کنند.

اداره امنیت ملی کشور با مدیریت رییس و دیگر کدرهای جوان، جدید، متعهد و پرانرژی در ماه‌های پسین، دست‌آوردهای قابل ‌توجه و پراهمیتی در عرصه‌های مختلف مهار و بی‌اثر کردن پلان‌های دشمنان، بازداشت عوامل دشمن و نابودی تجمعات و شبکه‌های استخباراتی دشمنان افغانستان، داشته است؛ دست‌آوردهایی که اثرات آن به‌صورت واضح و روشن قابل رویت و حتی در چانه‌زنی‌های سیاسی نیز قابل‌ تحلیل و تفسیر است.

البته مثل هر ادارۀ دیگر شاید مشکلاتی نیز در این اداره وجود داشته باشد که باتوجه به وضعیت کلی افغانستان، امری طبیعی است و بسیار خوب خواهد بود که برای حل آن، امکانات و حمایت‌های لازم در اختیار این اداره قرار داده شود تا شاهد دست‌آوردهای بیشتر این اداره در مقابله با دشمنان و اخلال‌گران امنیت ملی کشور باشیم.

باتوجه به این‌که افغانستان از سال‌ها بدین‌سو در برابر جنگی ویرانگر ایستاده است، مصالح و منافع مردم افغانستان در موجودیت یک نظام منسجم و نیرومند و در چوکات اداره‌ قدرتمند و هدفمند امنیت ملی قابل تأمین است که بتواند با اخلال‌گران امنیت ملی به مقابله بپردازد.

 از همین‌رو حمایت از امنیت ملی و دست‌آوردهای آن، وجیبه‌ ملی و ایمانی تمام افغان‌هایی دانسته می‌شود که به این آب‌وخاک احساس تعلق می‌کنند.

ازاین‌رو کسانی که خواسته یا ناخواسته تحت تأثیر تبلیغات دشمنان ما، به‌منظور تضعیف و بدنام‌سازی این اداره تلاش می‌کنند، بدون ‌شک در راستای تقویت خواسته‌های دشمنان افغانستان و تطبیق پلان‌های ویرانگر آن‌ها گام برداشته و خاین به منافع و مصالح علیای کشور محسوب می‌شوند.

امنیت ملی، حافظ امنیت افغانستان است و از دست‌آوردهای آن باید تقدیر شود.

فرید معروف