غنی: صلح باید به‌معنای ختم جنگ ۴۰ساله باشد

راه مدنیت: رییس‌جمهور محمداشرف غنی امروز شنبه ۱۷حوت، در مراسم افتتاحیه دور هفدهم/ سال دوم پارلمان گفت که تعریف صلح در دیدگاه هر شهروند کشور، این است که خشونت‌های ۴۰ساله در افغانستان باید به پایان برسد.

آقای غنی افزود: ما خواهان صلح پایدار هستیم که در آن عزت و منافع همه مردم حفظ شود.

رییس‌جمهوری گفت: «تاکید و ایستادگی ما در پروسه صلح هرگز به‌معنای مخالفت با این پروسه نیست؛ بل ناشی از سوگندی است که در مراسم تحلیف به عنوان رییس‌جمهور افغانستان، تعهد نمودم که از قانون اساسی و منافع علیای کشور پاسداری می‎نمایم.»

وی تصریح کرد: «ما متعهد هستیم جلو خطرات ناشی از بازگشت احتمالی به یک جنگ دوامدار و بدون کنترول را که از طرف گروه‌های سازمانه‌یافته تروریستی و جنایی که توسط مواد مخدر و حفظ پناه‌گاه‌ها در بیرون با حمایت همسایه‌ها انجام می‎شود را بگیریم.»

رییس‌جمهور با اشاره به پروسه صلح گفت: «ما خواهان ضمانت‌های منطقه‌یی و بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر و گروه های تروریستی هستیم. حقوق شهروندی، حقوق و ارزش‌های زنان و جوانان ما باید از خطرات حفاظت شود.»

در همین حال میر رحمن رحمانی، رییس مجلس نمایندگان از طالبان خواست که آتش‌بس را ادامه دهند. وی گفت: «بر طالبان صدا می‎کنیم که آتش‌بس و کاهش خشونت را دوام دهند.»

دعوت از گروه طالبان برای آتش‌بس و کاهش خشونت در حالی است که در حادثه حمله به برنامه گرامیداشت از سالگرد عبدالعلی مزاری در کابل، طالبان متهم به سازمان‌دهی این حمله  شده‌اند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • هر طرح و برنامه یی که مهر پایان به جنگ چهل و یک ساله نزد، مورد قبول مردم واقع نه خواهد شد. و مردم عوامل دوام جنگ را خوب می شناسند که کی به اصطلاح هیزم کش جنگ یا آتش بیار معرکه است.