سهیل شاهین: میان طالبان و امریکا هیچ سند مخفی وجود ندارد

راه مدنیت: سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر امروز پنج‌شنبه ۱۵حوت در صفحه توییترش نوشته است که میان این گروه و امریکا هیچ اسناد مخفی در مورد صلح وجود ندارد.

شاهین افزوده است: «یک توافق‌نامه است که در مطبوعات به نشر رسیده و دیگری شرح توافق‌نامه است که هر بند توافق‌نامه را تشریح می‌کند و میکانیزم تطبیق یا ضمیمه‌ها خوانده می‌شود. علاوه از این دیگر هیچ سندی بین ما و امریکا وجود ندارد.»

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان علاوه کرده، بعضی اوراق جعلی و تبلیغاتی که حلقات «مغرض» پخش می‌کند هرگز حقیقت ندارد.

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر به طلوع نیوز گفته است که یکی از مهم‌ترین نکات در توافق‌نامه صلح با امریکا این است که پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت افغانستان تا تاریخ ۲۰ حوت/ ۱۰ مارچ امسال آزاد شوند.

استانکزی اضافه کرده که قرار است گفتگوهای بین‌الافغانی به تاریخ ۲۰ حوت/ ۱۰ مارچ امسال در کشور ناروی برگزار شود که قبل از آغاز این گفتگوها، پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت کابل آزاد می‌شوند.

اما محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور، یک‌شنبه ۱۱حوت/ ۱ مارچ در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی ۵۰۰۰ زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را به‌صورت شفاف با داکترخلیل‌زاد و مقامات دیگر شریک ساخته‌ایم.»

آقای غنی تصریح کرد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بل از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می‌شود، دوباره سلاح به دست نمی‎گیرد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نمی‌کند.»

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، یکشنبه ۱۱ حوت/ ۱ مارچ در مصاحبه با شبکه CBS گفت که توافق‌نامه صلح با طالبان دو سند اجرایی نظامی نیز دارد.

پمپئو تاکید کرد، این دو سند نظامی محرم‌اند، این اسناد برای مصونیت سربازان امریکایی مهم است و این دو سند نظامی به اعضای کنگره امریکا داده خواهند شد.

وزیر امور خارجه امریکا علاوه کرد، امضای توافق‌نامه صلح با طالبان شفاف است و هیچ معامله‌‌یی بیرون از این توافق‌نامه صورت نگرفته است.

گفتنی است که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۱۰ حوت/ ۲۹ فبروری در دوحه قطر با حضور نمایندگان ۳۰ کشور و سازمان‌های جهانی به امضا رسید.