کرونا در جهان؛ احتمال لغو بازی‌های فوتبال

تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان به ۲۷۶۴نفر افزایش یافت. به گزارش راه مدنیت و به نقل از یورونیوز، از این تعداد بعد از چین با ۲۷۱۵قربانی، ایران با ۱۶کشته در جای دوم قرار دارد. کوریای جنوبی هم با ۱۲ و ایتالیا با ۱۱مورد فوتی دیگر در صدر کشورهای قربانی این ویروس کشنده هستند.

شب پنجشنبه ۷حوت قرار است در چارچوب مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، تیم فوتبال المپیک لیون در ورزشگاه خانگی از یوونتوس تورین پذیرایی کند. این در حالی است که سه‌هزار هوادار تیفوسی یوونتوس برای تشویق در راه لیون هستند.

این اتفاق اعتراضات بسیاری را در فرانسه برانگیخته است. شهردار منطقه دسین در حومه لیون که استادیوم تیم فوتبال المپیک لیون هم در آنجا واقع شده است مخالفت خود را با حضور هواداران ایتالیایی ابراز کرده است.

خانم لورانس فوترا، شهردار دسین در این خصوص گفته است با ولایت رون در حال مکاتبه است؛ چرا که به اقدامات امنیتی لازم برای پیش‌گیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا توسط هواداران ایتالیایی اندیشیده نشده است.

این در حالی است که هنوز مشخص نیست مسابقه راگبی بین تیم‌های جمهوری ایرلند و ایتالیا که برای ۱۷حوت در دوبلین برنامه‌ریزی شده، در موعد مقرر برگزار شود.

ایتالیا بحرانی‌ترین اوضاع کرونا در اروپا را به خود اختصاص داده است. تا کنون ۳۲۳ مورد ابتلا به این ویروس در این کشور به ثبت رسیده که پس از چین و کوریای جنوبی، بالاترین رقم به شمار می‌رود. ضمن اینکه ۱۱ نفر هم در این کشور جان خود را از دست دادند.

تعلیق رویدادهای ورزشی در جاپان

نخست‌وزیر چاپان روز چهارشنبه اعلام کرد تمام رویدادهای ورزشی برای دو هفته تعطیل می‌شوند.

آقای «شینزو آبه» با اشاره به اینکه دولت چاپان در پی اجرایی ساختن اقدامات لازم برای پیش‌گیری از وقوع ویروس کرونا در کشورش است، گفته است: «با توجه به افزایش خطر انتقال ویروس کرونا طی دو هفته آینده، احتمال انتقال این ویروس در رویدادهای ورزشی و فرهنگی بسیار بالاست.»

نخست‌وزیر جاپان که این اظهارات را در پارلمان این کشور به زبان می‌آورد همچنین افزوده است: «طی دو هفته آینده تمام رویدادهای ورزشی تعطیل می‌شود تا از اجتماعات عمومی که می‌تواند انتقال کرونا را تسریع کند، جلوگیری شود.»

تا کنون در چاپان ۱۶۱مورد ابتلا به کرونا و یک مورد منتج به مرگ ثبت شده است.

مشعل المپیک توکیو هم قرار است طبق برنامه ۲۱حوت در المپیای یونان روشن شود و بعد از یک هفته به آتن برسد تا مقدمات ارسال آن به چاپان نهایی شود. این در حالی است که مسوولان بازی‌های المپیک نسبت به لغو یا تعویق مراسم تاکنون موضع رسمی‌شان را اعلام نکرده‌اند.

همچنان امریکا برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا آمادگی گرفته است. در ایالات متحده در شهر سانفرانسیسکو در حالی که هنوز هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا مشاهده نشده، وضعیت اضطراری اعلام شده است.

لاندان برید، شهردار این شهردر ایالت کالیفرنیا گفته است که وضعیت جهانی به سرعت در حال تغییر است و ما باید آمادگی خود را برای مقابله با این ویروس افزایش دهیم.

در امریکا همچنین جواب آزمایش یک سرباز این کشور در کوریای جنوبی مثبت اعلام شده است. این سرباز جوان در یک پایگاه نظامی امریکایی در کوریای جنوبی و در نزدیگی شهر دگو حضور داشته است. شهر دگو در جنوب غربی این کشور اصلی‌ترین مرکز شیوع کرونا در شبه جزیره کوریا گزارش شده است که حدود ۲۹هزار نیروی امریکایی در این پایگاه نظامی در کوریای جنوبی حضور دارند.

شرکت هواپیمایی کوریای جنوبی، پروازهای خود را به دگو لغو کرده است. با اعلام ارتش امریکا، این نخستین سرباز این کشور است که به ویروس کرونا آلوده شده است.

 به گزارش یورونیوز تا کنون ۵۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده امریکا گزارش شده که از این تعداد ۱۴مورد در خاک امریکا هستند و ۴۳نفر دیگر در کشتی تفریحی دیاموند پرنسس حضور دارند. تعداد مبتلایان به این ویروس در این کشتی حالا به عدد ۶۹۱ رسیده است و از این تعداد تاکنون ۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سه‌شنبه شب چند کشور اروپایی دیگر همچون اتریش، کرواسی، سوییس و سویدن هم ثبت مواردی از کرونا را در کشورهای خود تایید کردند.

بعد از اسپانیا که ویروس کرونا در این کشور به عدد ۹رسید، اتریش با ۲مورد کرونا در جایگاه دوم قرار دارد. در کرواسی، سوییس و سویدن هم نخستین مورد کرونا به ثبت رسیده است.

همچنین در الجزایر هم فردی که اخیرا به ایتالیا سفر کرده، به این ویروس مبتلا شده است.