القاعده: جنرال بازنشستۀ پاکستانی با این گروه پیوندهای نظامی داشته است

منبع: عرب نیوز/ ترجمه: عرفان طاهری

 شاهد عزیز از سال ۲۰۱۶ به این‌سو به گونۀ اختیاری ناپدید شده است. او از این سال تا سال ۲۰۱۸ با شبکه القاعده در شبه قارۀ هند همکاری می‌کرد و در سال ۲۰۱۸ فوت کرد.

عزیز از سال ۲۰۱۴ پس از فراخوان ایمن‌الظواهری به این گروه پیوسته است.

مجله‌یی که توسط یک شعبه القاعده منتشر شده در ماه فبروری نوشته است که جنرال بازنشستۀ پاکستانی که به‌صورت پنهانی ربوده شده است، در همین حال ادعا کرده که او ارتباط نزدیکی با گروه‌های دهشت‌افگن داشته است.

عزیز که قبلا جنرال ارشد این کشور بود، پس از ۳۷سال خدمت در اردوی پاکستان در سال ۲۰۰۵ بازنشسته شد.

زمانی که پرویز مشرف به‌حیث رییس ارتش بود، عزیز در میان سایر پست‌های کلیدی، به‌عنوان رییس کل عملیات نظامی پاکستان کار می‌کرد.

عزیز پس از بازنشستگی، در سال ۲۰۱۳ کتابی تالیف کرد که در آن از سیاست‌های رییس سابق ارتش [پرویز مشرف] انتقاد کرده بود.

 این ادعاهای القاعده درباره پیوند این جنرال پاکستانی با آن گروه، زمانی منتشر می‌شود که جنرال بازنشستۀ پاکستانی پیوندهایی با شبه نظامی‌ها داشته، در سال ۲۰۱۸ درگذشت، شایعات زیادی درباره ناپدید شدن و مرگ او به‌طور گسترده منتشر شد.

اقوام و نزدیکان عزیز این گمانه‌زنی‌ها را که او در کنار جنگجویان ضد امریکایی در افغانستان یا سوریه جان سپرده را رد کردند.

پسر عزیز، در مصاحبه با صدای امریکا، گزارش‌های منتشرشده را انکار کرد و گفت جنرال زندگی خصوصی توأم با اخلاق مذهبی داشته است.

گزارش‌های متعلق به درگذشت او هرگز به اثبات نرسید. بر اساس ادعاهای القاعده در مجله اردو زبان شبه قاره هند، »نوای افغان جهاد« (صدای جهاد افغانستان) جدیدترین مورد این سلسله از حدسیات منتشرشده در طی دو سال گذشته بود است.

در سال ۲۰۱۴ شبکه القاعده در شبه قاره هند توسط ایمن‌الظوهری، رهبر القاعده تشکیل شد و هدف آن تصرف دولت‌های پاکستان، هند، افغانستان، میان‌مار و بنگلدیش عنوان شد.

این گروه تلاش کرده است تا خود را به‌عنوان یک گروه رقیب داعش در منطقه جای دهد، اما در تحرک حملات با موفقیت اندکی روبه‌رو شده است. افغانستان سال گذشته اعلام کرده که رهبر این گروه در یک حمله مشترک نظامی امریکا و افغانستان در هلمند کشته شده است.

همچنین شماره چاپ‌شده ماه فبروری مجله سازمان القاعده در شبه قاره هند ادعا کرد که عزیز با اعضای این سازمان جنگی روابط نزدیکی داشته و این جنرال سابق دست‌نوشته‌یی را که پیش از این دیده نشده بود، برای کتابی نوشته که قرار بود در سال ۲۰۱۵ توسط شبکه القاعده در شبه قاره هند منتشر شود. این مجله اردو زبان گفته است که در ماه‌های آینده این یاددشت منتشر خواهد شد.

صالح محسود، روزنامه‌نگار برجسته پاکستانی، به عرب نیوز گفت: «برای اولین بار است یک سازمان اعلام می‌کند که عزیز با چنین نهادی ارتباط داشته است.

او افزود که عزیز با چنین نهادی ارتباط داشته و اکنون این مجله مقالات خود را در کتابش منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رود افشاگری‌های عجیبی در آن باشد.