برگزاری دو تحلیف؛ افتضاح سیاسی و تاریخی!

راه مدنیت: رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین عمومی امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸، در واکنش به اعلام تحلیف از سوی عبداالله عبدالله در صفحه فیسبوک‌اش نوشته است: مطمین است که در هر دو محفل اکثریت قاطع سیاسیون افغانستان و اکثریت سیاسیون کشورهای دوست، همکاران و حامیان بین‌المللی و نمایندگی‌های سیاسی مقیم کابل اشتراک نخواهند کرد.

او برگزاری دو مراسم تحلیف را افتضاح سیاسی عنوان کرده و گفته است: «مردم افغانستان در آن‌ روز به‌ حال وطن و آینده‌شان خون خواهند گریست و سنگینی این افتضاح سیاسی و تاریخی را هرگز فراموش نخواهند کرد.»

آقای نبیل افزوده است: ما به‌زودى شاهد امضاى توافق‌نامه‌‌‌یی میان ایالات متحده امریکا و طالبان در حضور نماینده‌هاى بلندپایه اکثریت قاطع کشورهاى جهان با ملاحظه‌شُدِ رییس‌جمهور امریکا خواهیم بود که در این‌صورت دو پرسش اساسی پیش خواهد آمد.

انجنیر نبیل دو پرسش اساسی را در مورد صلح و حکومت آینده نیز مطرح کرده است: اول اینکه کدام جانب افغانی از موقف و موضع‌ برتر و مشروعیت بیشتر وارد مذاکرات بین‌الافغانی خواهد شد و دوم اینکه پیروزی از آن کی خواهد بود، امارت یا جمهوریت؟

به گفته آقای نبیل، زمانی که سراج‌الدین‌ حقانى مشهور به خلیفه رهبر شبکه مخوف حقانى در نشریه نیویارک‌تایمز طى نشر مقاله‌‌یی از نام وى، قهرمان جنگ و صلح افغانستان و مدافع امارت اسلامى افغانستان معرفى می‌گردد؛ داعیه جمهوریت به‌شدت زیر سوال می‌رود.

 آقای نبیل با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی، آینده این وضعیت را خطرناک می‎داند و می‌گوید: اگر سیاست‌مداران ما در داخل نظام متحد نشوند و دست از لج‌بازی نکشند، بی‌تردید همه باخته‌ایم.

این نامزد ریاست جمهوری بدین باور است که مراسم تحلیف، به کسی مشروعیت و قدرت نمی‌دهد، در حالی که طالبان با قدرت پاکستان، با امریکا توافق کرده است. مشروعیت و قدرتی را اتحاد همگانی همراهان نظام در مقابل تمامیت‌خواهی امارت می‌دهد، هنوز هم دیر نشده است.

آقای نبیل با اشاره بر وضعیت فعلی، آینده جمهوریت را بد پیش‌بینی کرده و می‌گوید: ادامه این وضعیت سبب دفن «جمهوریت» می‌شود و مردم رنج‌کشیده افغانستان ‌بار دیگر قربانی سیاست‌های خودخواهانه و برتری‌جویانه حاکمان خود خواهند شد.