حکمتیار: از حکومت همه‌شمول پشتیبانی می‌کنیم

راه مدنیت: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی دیروز یکشنبه (۴ حوت) در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان اعلام کرد که از تشکیل حکومتی حمایت می‌کنیم که براى تمامى جناح‌های سیاسی به شمول طالبان قابل قبول باشد.

به گفته فضل غنی حقمل؛ معاون سخنگوی این حزب، در این دیدار که آقای راس ویلسن؛ شارژدافیر سفارت امریکا در کابل نیز حضور داشت روی مسائل جاری در کشور به‌خصوص پروسه صلح و انتخابات بحث مفصل صورت گرفت.

آقای حقمل افزوده که حکمتیار رهبر حزب اسلامی به خلیل‌زاد  گفت که اعلان نتیجه نهایی انتخابات خلاف قوانین و طرزالعمل‌هاست و برای مردم قابل قبول نیست، ما پیشنهاد می‎کنیم که این انتخابات ملغا اعلان شده و تحت نظر یک حکومت بى‌طرف و قابل قبول براى همه  توسط یک کمیسیون واقعا بى طرف انتخابات مجدد برگزار گردد.

به تصریح آقای حقمل ، در این دیدار رهبر حزب اسلامی به نماینده خاص امریکا گفته که از تشکیل حکومتى که براى تمامى طرف‌ها به شمول طالبان قابل قبول و حامی پروسه صلح باشد حمایت مى‌کنیم.

به گفته حکمتیار، توافقات ابتدایى میان احزاب و شخصیت‌های مطرح سیاسی در مورد نتیجه تقلبی انتخاب و روند صلح به‌وجود آمده، همه طرفدار یک موضع‎گیری خاص در رابطه به انتخابات و صلح استند و یک اعلامیه مشترک نیز در این مورد منتشر شده است.

خلیل‌زاد در چند روز گذشته به دیدار رییس‌جمهور غنی و دیگر سران حکومت به شمول داکتر عبدالله، جنرال عبدالرشید دوستم و صلا‌ح‌الدین ربانی رفته و در مورد نتیجه انتخابات و پروسه صلح بحث و گفتگو کرده است.