تیفا: نتایج نهایی انتخابات شتاب‌زده اعلام شده است

راه مدنیت: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا با نشر خبرنامه‌ای گفته است که کمیسیون انتخابات، نتایج نهایی انتخابات را شتاب‌زده و بدون تطبق کامل فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده است. کمیسیون انتخابات روز گذشته نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را اعلان کرد.

کمیسیون انتخابات چهار ماه بعد از برگزاری انتخابات، کمیسیون انتخابات در یک تصمیم ناگهانی، نتایج را اعلام کرد و گفت آقای غنی با کسب نزدیک به ۵۱ درصد آرا، برنده است. عبدالله عبدالله با گرفتن نزدیک به چهل درصد در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری در جایگاه دوم قرار دارد.

به گفته این نهاد ناظر، انتخابات تنها برنده و بازنده تکت‌های انتخاباتی نیست، بلکه تکمیل روندهای قانونی آن به شکلی است که بتواند زمینه پذیرش نتیجه و مشروعیت نظام برخاسته از آن را نیز تضمین کند.

تیفا گفته است که یافته‌های نظارتی این نهاد نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی در خصوص تفتیش ویژه و بازشماری مجدد آرا در شماری از ولایات تکمیل نشده است.

در خبرنامه تیفا آمده است که که کمیسیون انتخابات بدون رفع این مشکلات و اطلاع شرکای انتخاباتی و به صورت عجولانه نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کرده است که باعث تعجب تمویل‌کننده‌گان و حامیان بین‌المللی این انتخابات شده است. این نهاد ناظر بر انتخابات افزوده است که ۲۳ هزار شکایت تنها تغییر ۴۵۳ رأی را در نتیجه نهایی در پی داشته است.

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نتایج انتخابات را نتیجۀ دزدی انتخابات، کودتا بر مردم سالاری و خیانت بر ارادۀ مردم” خواند و گفته که آن را از بنیاد غیرقانونی می‌داند.

آقای عبدالله شام روز سه شنبه (۲۹ دلو) ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات گفت که تیم ثبات و همگرایی بر اساس آرای شفاف و بایومتریک پیروز است. او گفت: “ما پیروزی خود را اعلام می‌کنیم…ما حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهیم. با اینحال آقای عبدالله نگفت که حکومت همه شمول را در کجا و چی زمانی تشکیل خواهد داد.

آقای عبدالله از آنانیکه به گفتۀ وی به مردم سالاری، حقوق شهروندی و تعیین سرنوشت از طریق رای باور دارند خواست تا مانند وی این نتیجۀ تقلبی را نپذیرند.