امریکا: واشنگتن و ناتو افغانستان را رها نمی‌کنند

راه مدنیت: سفیر جدید واشنگتن در کابل درباره توافق اولیه «کاهش خشونت» میان امریکا و گروه طالبان، گفته است که امریکا و ناتو نسبت به افغانستان همچنان متعهد باقی خواهند ماند و افغانستان را به حال خود رها نخواهند کرد.
رأس ویلسن در کنفرانس گفتمان صلح و اقتصاد افزود: برخلاف اتحاد جماهیر شوروی – که در سال ۱۹۹۰ از افغانستان فرار کرد و دور تازه‌یی از خشونت‌ها و جنگ در افغانستان آغاز شد – این بار ایالات متحده، ناتو و متحدان ما مانند نروژ، استرالیا و بسیاری کشورهای دیگر و همچنین تمام نهادهای دولتی و غیردولتی در امریکا، متعهد به پشتیبانی از افغانستان باقی خواهند ماند.
این اظهارت سفیر امریکا در افغانستان در حالی بیان می‌شود که با آغاز روند «کاهش خشونت‌» در افغانستان، شماری از شهروندان نگران دست‌آوردهای این کشور در هجده سال گذشته‌ و آغاز دوباره جنگ‌های داخلی هستند.
سفیر امریکا با مهم و دشوار خواندن گفتگوهای صلح، تاکید کرد که امنیت و موضوعات سیاسی از مهم‌ترین بحث‌های آن خواهد بود.
به دنبال برگزاری کنفرانس «گفتمان صلح و اقتصاد در افغانستان» بعضی از شرکت‌کنندگان تاکید کردند که در پنج سال گذشته بستر مناسب برای سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان از بین رفته است؛ ازاین‌رو نیاز است در گفتگوهای بین‌الافغانی بر مسایل اقتصادی بیش‌تر توجه شود.
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در توییتی با اشاره به توافق‌نامه کاهش خشونت بین امریکا و گروه طالبان، تاکید کرد که موفقیت روند صلح افغانستان قابل تضمین نیست؛ در همین حال دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه در حمایت از روند مذاکرات صلح در افغانستان، گفت: نمی‌توانیم این فرصت را از دست دهیم.
به گزارش شبکه الجزیره، آنتونیو گوتریش در نشست بین‌المللی مهاجران افغان در اسلام‌آباد پاکستان، گفت: جامعه جهانی باید برای دستیابی به صلح و کمک به پناهندگان در پاکستان و ایران یاری رساند. گوتریش در ادامه گفت: ما حق نداریم این فرصت را از دست دهیم؛ زیرا اگر این فرصت از دست برود، هیچ افغانستانی ما را نخواهد بخشید.
دبیرکل سازمان ملل با حمایت از روند مذاکرات صلح افغانستان افزود: باید همه رهبران افغان و جامعهٔ جهانی در حد امکان برای به واقعیت تبدیل شدن صلح کار کنند. وی همچنین از جامعهٔ جهانی خواست تا پس از برقراری صلح در افغانستان در این کشور سرمایه‌گذاری کند تا زمینه پیشرفت و بازگشت مهاجران فراهم شود.