ارگ: توافق با گروه طالبان احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد

راه مدنیت: مایک پومپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا اعلام کرده که توافق با گروه طالبان احتمالا هفته‌های اینده نهایی خواهد شد. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری به نقل از این مقام های امریکایی آمده است گروه طالبان حاضر شده‌اند که از جنگ و خشونت در افغانستان دست بردارند و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.

این خبر در حالی نشر می‌شود که امریکا از یک و نیم سال به این‌سو با سران گروه طالبان برای ایجاد صلح و آغاز گفتگوهای بین الاافغانی نزدیک به پانزده بار باهم دیدار و گفتگو کردند.

در خبرنامه امروز ارگ ریاست جمهوری که صبح امروز نشر شد آمده که محمد اشرف غنی، شب گذشته، در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با مایک پومپئو، مارک اسپر، با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده وزیر خارجه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان دیدار کرده است.

به نقل از خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، در این نشست درباره راهکارهای اشراف و نظارت دولت افغانستان و همچنین روندی که مالکیت صلح توسط این نهاد را تضمین کند، نیز به تفصیل تبادل نظر شده است. حکومت افغانستان همواره تاکید کرده است که گفتگوهای صلح باید با مالکت حکومت افغانستان انجام شود.

حکومت افغانستان قرار است همزمان با برگشت آقای غنی از آلمان در هفته آینده مشورت هایی را با نیروهای امنیتی و دفاعی، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی در زمینه صلح آغاز کند تا آنها از روند صلح آگاه شده و درباره فرصت‌ها و خطرات احتمالی صلح نیز با این اقشار صحبت خواهد کرد.

تاکنون ۱۱ نشست میان دیپلمات‌های امریکا و نمایندگان گروه طالبان صورت گرفته است؛ نه نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی. اولین نشست ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

دولت افغانستان منحیث بانی برنامه صلح از دولت امریکا بخاطر روند صلح سپاسگذاری می‌نماید و به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که این پروسه تمام نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی گردد، بلکه از ظرفیت های دولتی، سکتور خصوصی و حقوق شهروندان به وضاحت حراست صورت خواهد گرفت.