نماینده ملکی ناتو: فرصت‌های ایجاد صلح نباید از دست برود

راه مدنیت: «نیکولاس ‌کی» نماینده ملکی ناتو برای افغانستان، در صفحه توییترش گفته است که تلاش‌ برای کاهش خشونت‌ها در این کشور تأثیر مثبت بر زندگی افغان‌ها خواهد داشت. به گفته آقای کی، مساعد شدن شرایط برای تأمین امنیت در افغانستان، باعث امیدواری است.

افغانستان از یک‌سال به این‌سو تلاش دارد تا با آغاز گفتگوهای صلح با گروه طالبان، زمینه را برای آتش‌بس با سران این گروه در کشور مساعد کند. امریکا نزدیک به هجده بار با سران گروه طالبان برای آغاز گفتگوهای بین‌الاافغانی و آتش‌بس گفتگو کرده است؛ اما تاکنون این تلاش‌ها نتیجه‌یی در پی نداشته است.

اکنون این مقام ارشد ناتو، می‌گوید: سال گذشته اجماع منطقوی درباره صلح افغانستان فراهم شد. نظامیان افغان بیش از هر وقت دیگر نیرومند شده‌اند و گروه طالبان نمی‌تواند در میدان جنگ پیروز شود.

وی افزوده است: در گفتگوهای صلح سال گذشته نیز پیشرفت‌هایی صورت گرفت و امیدوارم در سال ۲۰۲۰ شاهد نتیجه‌یی واقعی باشیم.

نیکولاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، گفته است که منتظر ضمانت‌های قوی و معتبر طالبان درباره صلح است. گروه طالبان تاکنون با رد گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان، تنها با نمایندگان ایالات متحده امریکا گفت‌وگو کرده است.

اظهارات نیکولاس‌ کی درست زمانی ابراز شده است که روز گذشته صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌ جمهوری گفته بود کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبۀ عملی ندارد و هدف ما از آتش‌بس، همانند آتش‌بسی است که دو سال پیش، در روزهای عید برقرار شد.

به گفته آقای صدیقی آتش‌بس از تجارب بین‌المللی برخوردار است و برای حکومت افغانستان تأمین صلح به معنای ختم جنگ است. به گفته وی بروز هر نوع خشونت‌ وابسته به جنگ است و باید طرح‌های ارائه‌شده وضاحت داشته باشد.

گروه طالبان تاکنون درباره این اظهارات سخنگوی ارگ ریاست جمهوری و نماینده ملکی ناتو در کشور، ابرازنظر نکرده است؛ اما این گروه پیش‌ از این در دیداری با زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا برای صلح گفته بود که آنان صلح نمی‌کنند و تنها درباره گزینه کاهش خشونت‌ها گفتگو خواهند کرد.

شیبا سعیدی