پاکستان: به نقش خود در صلح افغانستان ادامه می‌دهیم

راه مدنیت: در حالی‌که گفته می‌شود گفتگوهای صلح امریکا با سران گروه طالبان امروز شنبه (۱۶ قوس) میان زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان و سران این گروه در قطر آغاز شده است، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است اسلام‌آباد نقش خود در صلح افغانستان را به عنوان تسهیل‌گر و میانجی صلح در این کشور ادامه خواهد داد.

شاه محمود قریشی؛ وزیر خارجه پاکستان در دیدار با پاول جونز سفیر امریکا در اسلام‌آباد گفته است، اسلام‌آباد نقش خود در صلح افغانستان را به عنوان تسهیل‌‌گر و میانجی صلح در این کشور ادامه خواهد داد.

به گفته آگاهان امور، این اظهارت وزیر امور خارجه پاکستان در حالی بیان می‌شود که اسلام‌آباد در مورد گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان دوپهلو برخورد کرده است.

به نوشته دان‌نیوز، قریشی با بیان اینکه اسلام‌آباد از آغاز مذاکرات میان گروه طالبان و امریکا در دوحه برای توافق صلح استقبال می‌کند، افزود: برای صلح در منطقه نیاز است تا ثبات و آرامش در افغانستان شکل بگیرد.

این در حالی است که ترمپ در سفر غیرمنتظره خود برای بازدید از سربازان امریکایی در افغانستان، از آغاز مذاکرات میان گروه طالبان و امریکا خبر داد و گفت: آتش‌بس به عنوان بخشی از این مذاکرات خواهد بود. پیش ازاین گروه طالبان آتش‌بس را در زمان گفتگوهای صلح رد کرده بود.

منابع نزدیک به گروه طالبان به خبرنگاران گفته‌اند که مذاکرات صلح میان مقام‌های امریکایی و نمایندگان گروه طالبان در دوحه پیرامون صلح دوباره از سر گرفته شده است. زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان پنج‌شنبه شب وارد قطر شده است.

آقای خلیل‌زاد پس از آن وارد کابل شد که او یک هفته قبل، برای مدت ۴ روز گفتگوهای غیررسمی اما فشرده با نمایندگان طالبان در قطر داشت.

گفته می‌شود که این گفتگوها زمینه‌ساز آغاز مذاکرات رسمی میان امریکا و گروه طالبان بود که از دو ماه بدین‌سو متوقف شده بود.

خوش‌بینی‌ها از آغاز دوباره مذاکرات امریکا و گروه طالبان پس از آن افزایش یافته که امریکا و گروه طالبان پس از توافق دولت افغانستان، سه عضو برجسته گروه طالبان که در زندان افغانستان به سر می‌بردند را با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که در بند طالبان بودند، تبادله کردند.

رییس‌جمهور امریکا نیز گفته است که گروه طالبان برای آغاز دوباره مذاکرات صلح از خود نرمش نشان داده و قرار است که آتش‌بس کنند. گروه طالبان تاهنوز هیچ خبری در مورد آتش‌بس به رسانه‌ها مخابره نکرده‌اند.

سید طاها فضل