نمایندگان مجلس: کمیسیون انتخابات ثابت کند که عملکرد شفاف دارد

راه مدنیت: جنجال‌های انتخاباتی میان شماری از نامزدان احراز کرسی ریاست جمهوری با گذشت هر روز بیشتر می‌شود. ظاهراً کمیسیون انتخابات توان مدیریت این بحران را ندارد. این نهاد پس از سه ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاهنوز نتوانسته است که نتیجه ابتدایی انتخابات ششم میزان را اعلان کند. بر اساس تقویم انتخاباتی که از سوی این کمیسیون تهیه شده است نتیجه ابتدایی سه هفته بعد از برگزاری انتخابات باید اعلان شود.

میر حمان رحمانی، رییس پارلمان افغانستان که در جلسه عمومی امروز دوشنبه (دوشنبه ۱۱ قوس) مجلس صحبت می‌کرد گفت: باتوجه به بحرانی شدن انتخابات ریاست جمهوری و تظاهرات حامیان عبدالله عبدالله کمیسیون انتخابات باید به مردم ثابت کند که اهل خیانت نیست و عملکرد شفاف دارد.

رحمانی اظهار داشت: اعتراضات تیم ثبات و همگرایی در برابر تصمیم‌های کمیسیون انتخابات باید برای همه ما یک زنگ خطر جدی باشد. کمیسیون انتخابات نیز باید متوجه امانت مردم باشد تا به این اراده ملی مردم خیانت صورت نگیرد.

شیر محمد آخندزاده یک عضو مجلس نمایندگان گفت: افراد متقلب باید به عنوان خائن معرفی شوند. او از کمیسیون خواست که امانت مردم را به صداقت تمام مورد بررسی قرار داده و رای پاک مردم را مورد تایید قرار دهد. در افغانستان ریاست جمهوری ششم میزان

کمیسیون انتخابات گفته است که رقم اشتراک‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از دو میلیون رأی‌دهنده است.  در چهارمین انتخابات افغانستان میزان اشتراک کنندگان بسیار پائین بود. کمیسیون نزدیک به نه میلیون برگه رای دهی چاپ کرده بود.

شهناز غوثی، عضو دیگر نماینده پارلمان نیز تاکید کرده است که کمیسیون نتایج ابتدایی واقعی مردم را اعلام کند و بیش از این نیز آنها را در فضای ناامن و مبهم قرار ندهد. او گفت بسیاری از برنامه های برزگ اقتصادی و اجتماعی بدلیل عدم اعلان نتایج ابتدایی انتخابات با شکست مواجه است.

نمایندگان پارلمان ضمن متهم کردن کمیسیون انتخابات به کم کاری در مسوولیت­‌هایش، تاکید کردند، کسانی که روند انتخابات را با جعل و تقلب بدنام کرده‌اند باید تحت پیگرد قرار گیرند.

اختلاف تیم ثبات و همگرایی با کمیسیون انتخابات افغانستان به دلیل بازشماری حدود 300 هزار رای غیربیومتریک و مخدوش در روند بازشماری آرا افزایش یافته است.

رهبران و حامیان این تیم انتخاباتی درخواست باطل شدن این آرا را دارند و کمیسیون انتخابات را متهم می‌‌کنند که تحت فشار تیم حاکم قصد مشروعیت بخشیدن به این آرا را دارد.

در همین حال هواداران ثبات و همگرایی امروز دوشنبه به خیابان‌های ولایات فاریاب و تخار ریخته‌اند و علیه کمیسیون و تیم دولت ساز شعار سر می‌دهند. در ضعف ساختارهای دموکراتیک، زورآزمایی و دعوای خیابانی بلکه سرنوشت انتخابات دو ماه پیش را رقم بزند. انتخابات که سرنوست ان تاهنوز معلوم نیست.

رویا حسینی

درباره نویسنده

Avatar

همکار روزنامه