یک نماینده مجلس ایران: مردم برای افزایش سه‌برابر قیمت تیل اعتراض کردند اما جواب‌شان را با گلوله دادند

راه مدنیت: سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید شمار معترضانی که تاییدشده در برخورد حکومت ایران با اعتراضات اخیر کشته شده‌اند به ۱۶۱نفر رسیده است. این سازمان می‌گوید شمار واقعی کشته‌شدگان احتمالا بسیار بیشتر است.

در همین حال یک نماینده مجلس ایران از برخورد شدید با مردم در جریان اعتراضات به افزایش قیمت تیل انتقاد کرده و در توییتر خود نوشته است با گلوله و بازداشت جواب معترضان داده شد. تصاویر نشرشده نشان می‌دهد که نظامیان ایرانی بر مردمی که به جاده‌ها آمده بودند گلوله‌باری کردند.

تعداد زیادی از معترضان هم بازداشت شده‌اند اما هنوز آمار رسمی از تعداد جان‌باختگان و بازداشتی‌ها اعلام نشده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که نزدیک به یک‌هزار نفر در جریان یک هفته تظاهرات در ایران از سوی نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده اند.

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایران در توییتی به اظهارات محمد علی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران و چند نظامی ارشد دیگر پاسخ داده و گفته است مردم صدای اعتراض‌شان را رساندند اما با گلوله و بازداشت، جواب کوچک و بزرگ را دادند. عده‌یی تخریب‌گر در کنار مردمی که فقط به وضع معیشت خویش معترض بودند، قرار داده شدند.

این نماینده مردم تهران در شورای اسلامی گفته است: قلع و قمع مردم، با جنگ ‌جهانی و کربلای۴ مقایسه شد. به نام دین، دستور ذبح و شکنجه مردم در سیمای غیر ملی صادر شد.

او با انتقاد از کارکرد مجلس ایران و خودکامگی نظام موجود در این کشور گفته است از وقتی تیل قیمت شد، مردم در تماس‌های مکرر ابراز نگرانی می‌کنند. هموطنان عزیز، مدت‌هاست مجلس در رأس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده است.

پروانه سلحشور افزوده است: همین یک رکن دموکراسی نیم‌بند را که داشتیم، فاتحۀ آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد- مقاومتی‌ است.

جمال عرف، معاون سیاسی وزارت داخله ایران، نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های بین‌المللی را متهم کرده است که شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را بیشتر از واقعیت اعلام می‌کنند، اما سازمان عفو بین‌الملل بر معیاری بودن گزارش کارمندان خود که رویدادهای اخر در این کشور را مستند می‌کند تاکید دارد.

دو هفته پس از سه برابر شدن ناگهانی قیمت تیل و اعتراضات متعاقب آن، مقام‌های ایرانی هنوز به طور رسمی اعلام نکرده‌اند که ماموران امنیتی این کشور چند نفر از معترضان را کشته‌اند. تصاویر متعددی از ماموران امنیتی در لباس رسمی منتشر شده که از فاصله نزدیک به معترضان غیرمسلح شلیک می‌کنند.

بسم الله نادری