کمیسیون پس از مظاهره: بر اساس معیارهای قانونی تصمیم می‌گیریم

راه مدنیت: کمیسیون انتخابات با نشر خبرنامه‌یی که صبح امروز شنبه (9قوس) به رسانه‌ها فرستاده شده، گفته است که این نهاد کارش را بر اساس معیارهای تعریف‌شده قانونی انجام می‌دهد.

در خبرنامه این نهاد آمده است در صورت موجودیت شکایت یا علایم مشهود مبنی بر ارتکاب تخلف یا جرم در رابطه به صندوق‌های حاوی ورق رای، کمیسیون این صندوق‌ها قرنطین و در حضور ناظران، مشاهدان، رسانه‌ها و نماینده‌های کاندیدان بررسی می‌شود.

ظاهراً این خبرنامه در واکنش تظاهرات روز گذشته تیم ثبات و همگرایی از سوی کمیسیون انتخابات نشر شده است. در این خبرنامه  آمده است بر اساس معیارهای تعریف‌شده نمی‌توان قبل از انجام تفتیش و بازشماری آرا را باطل ساخت.

تیم ثبات و همگرایی روز گذشته با صدور یک نامه شش‌ماده‌یی خواهان باطل شدن سه‌صدهزار رای شده بود. اما کمیسیون انتخابات گفته است که خواست تیم ثبات و همگرایی از نگاه تخنیکی پیش از وقت است.

کمیسیون انتخابات، گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز را یکی از حقوق اساسی شهروندان کشور دانسته و گفته است که به حفاظت از آرای مردم و رعایت قوانین، مقررات، لوایح و طرزالعمل‌هایی که در خصوص انتخابات به تصویب رسیده، متعهد است.

این کمیسیون در اعلامیه خود افزوده است که بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروه‌ها و یا نهادی نداده و نمی‌دهند.

در اعلامیه کمیسیون انتخابات تاکید شده که تمامی فرآیندهای انتخاباتی مطابق قوانین، لوایح و طرزالعمل‌های مصوب این کمیسیون به پیش برده می‌شود.

کمیسیون انتخابات در اعلامیۀ خود به جوانب کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و مردم اطمینان داده که تنها به آرایی که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار می‌دهد.

این کمیسیون از سیاسیون، کاندیدان ریاست جمهوری و مردم خواسته است که در امر بازشماری و تفتیش هفت ولایت باقی‌مانده همکاری کنند تا روند تفتیش و بازشماری آرا به اتمام رسیده و نتیجه‌ ابتدایی انتخابات ریاست‌ جمهوری ششم میزان هرچه زودتر اعلان گردد.

پیش از این دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی بازشماری آرا را غیرقانونی خوانده، روند نظارت بر آن را تحریم کرد. هم اکنون نیز روند بازشماری آرا در ۷ ولایت کشور به دلیل مخالفت هواداران این دسته انتخاباتی متوقف است.

کمیسیون انتخابات گفته است تا زمینه همکاری میان مردم، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و کمیسیون فراهم نشود بازشماری آرای این هفت ولایت ممکن نخواهد بود.

هفت ولایت شمال

بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۲۲ ولایت پایان یافته است.

عصمت‌الله مل، عضو کمیسیون انتخابات گفت: هنوز موفق به آغاز این روند در هفت ولایت نشده‌اند. مخالفان روند بازشماری آرا در ولایات پنجشیر، فاریاب، جوزجان، سرپل، بغلان، تخار و بدخشان مانع اجرای این روند شده‌اند.

این روند که قرار است در آن آرای بیش از هشت‌هزار محل رای‌دهی بازشماری شود، برای بار دوم روز یکشنبه ۲۶عقرب آغاز شد. بازشماری آرا به دنبال اعتراض شماری از ستادهای انتخاباتی و نمایندگان احزاب برای پنج روز از سوی کمیسیون مستقل انتخابات متوقف شده بود.

بسم‌الله نادری