امنیت ملی: موسی محمودی هدف پناهندگی برای خانواده‌اش داشته است

راه مدنیت: پس از درخواست سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای دیگر مدنی در کشور برای رهایی فوری دو مدافع حقوق بشر در افغانستان که قضیه سوء‌استفاده و آزار‌ جنسی از کودکان در لوگر را افشا کرده بودند، ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه‌یی گفته است «پس از نشر گزارش آقای محمودی و همکارشان، به همین ملحوظ، آنان به هدف تامین امنیت و محافظت آنها از تهدیدات به یک مکان امن منتقل گردیدند و همچنان قضایای سنگین جرمی که در گزارش آقای محمودی از آن تذکر به‌عمل آمده، وضاحت طلب شود تا مورد پیگیری نهادهای عدلی و قضایی قرار گیرند.»

امنیت ملی در این خبرنامه گفته است که متاسفانه، از جریان صحبت‌های آقای محمودی واضح گردید یافته‌های او بدون مدارک، ثبوت و شواهد بوده و به‌شکل غیر مسلکی فقط به هدف ایجاد یک ماجرا و سپس درخواست پناهندگی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش، انجام شده بود .

عفو بین‌الملل گفته است موسی محمودی و عنایت‌الله حمیدی دو تن از مدافعان حقوق بشر در ولایت لوگر در شرق افغانستان هستند که اداره امنیت ملی افغانستان آن‌ها را روز ۲۱ نوامبر و هنگامی که به دیدار سفیر اتحادیه اروپا می‌رفتند، به طور خودسرانه بازداشت کرده است.

این نهاد جهانی گفته است این دو نفر در مصاحبه با روزنامه گاردین و شبکه طلو‌ع‌نیوز در مورد وجود حلقه‌یی از کودک‌آزاران در این ولایت مصاحبه کرده بودند. آن‌ها بیش از صد ویدیو از این ادعاها در اختیار داشتند.

اما امنیت ملی گفته است «نشر گزارش تحقیقی آقای محمودی در مورد سوءاستفاده جنسی از اطفال در یک تعداد مکاتب ولایت لوگر باعث اغتشاش افکار عامه، خطر برهم خوردن نظم و امن عامه و مواجه شدن چندین تن به تهدیدات جدی امنیتی گردید.»

این نهاد گفته است ادعاهای بدون اساس و بدون مدارک اثباتیه این گزارش چندین تن منجمله اطفال چندین مکاتب را به تهدید جدی امنیتی مواجه نموده است.

به نوشته این خبرنامه، «این چنین گزارش‌ها باعث مغشوش ساختن اذهان عامه نسبت به محیط آموزشی می‌گردد و اطفال ما را می‌تواند از فرصت تعلیمی محروم نماید. در ضمن، اتهامات و ادعاهای توهین‌آمیز به هویت جمعی مردم آسیب می‌رساند و موقف افغانستان را در نزد نهادهای مدافع حقوق بشر خدشه‌دار می‌سازد.»

رویا حسینی