نورستانی: نتایج به زودی اعلام می‌شود

راه مدنیت: حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات گفته است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان امسال به زودی اعلام خواهد شد.

 شهروندان افغانستان ششم ماه میزان برای انتخاب رییس‌جمهور به پای صندوق‌های رای رفتند. کمیسیون انتخابات بعد از سه ماه تاهنوز نتوانسته است که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کند.

خانم نورستانی امروز یکشنبه (3 قوس) در نشستی در کابل صحبت می‌کرد گفت: کمیسیون انتخابات تلاش دارد تا به زودی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند. مردم افغانستان بی‌صبرانه منتظر اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات هستند اما ما تلاش داریم که نتایج ابتدایی را به زودی با مردم همگانی سازیم. اما او تاریخ دقیقی برای خبرنگاران نداده است.

قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ 27 میزان اعلام شود اما به تاریخ 23 عقرب به تعویق افتاد اما کمیسیون در این تاریخ نیز موفق نشد که نتایج انتخابات را اعلام کند و کمیسیون انتخابات هنوز تاریخ جدید را برای اعلام این نتایج اعلام نکرده است.

کمیسیون انتخابات دو هفته قبل، بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد که با مخالفت شماری از ستادهای انتخاباتی روبرو شد.

کمیسیون پس از مخالفت نامزدان روند بازشماری را متوقف و با نمایندگان نامزدان وارد گفتگو شد. اما پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات کمیسیون با نمایندگان این نامزدان، روند بازشماری دوباره از سر گرفته شده است.

برخی تکت‌‌های انتخاباتی تاکید دارند تا زمانی که رهبری کمیسیون انتخابات به خواست‌‌های مشروع آنها تن ندهند در روند بازشماری و تفتیش آرا شرکت نکرده و تصامیم کمیسیون مشروعیت نخواهد داشت.

خانم نورستانی می‌گوید رهبری کمیسیون انتخابات تلاش دارند که روند بازشماری و تفتیش آرا را در هفت ولایت باقی مانده هرچه زودتر آغاز نموده و نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نماید.

از سوی هم به تاز‌‌گی کمیسیون انتخابات کشور اعلام کرده که آرای 1179 محل رای‌دهی در نتیجه بازشماری و تفتیش آرا باطل ثابت شده است. در اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات آمده است: کمیسیون انتخابات طی فیصله نامه شماره 105 خویش به تعداد 2423 محل را به تفتیش و بازشماری ویژه راجع ساخت.

اکنون از ولایات که مواد تفتیش و بازشماری آن به دفتر مرکزی مواصلت ورزیده است از 2423 محل، به تعداد 1190 محل نتیجه تفتیش و بازشماری با گزارش ویژه آن مواصلت ورزیده است اعضای کمیسیون بعد از بررسی گزارش‌ها و چک‌لیست تفتیش در مورد 1179 محل آن به این فیصله رسیدند که آرای آن غیر معتبر است.

سید طاها فضل