پس از سال‌ها، کمپ داعش در ننگرهار برچیده شد

راه مدنیت: رییس‌جمهور محمداشرف غنی، صبح امروز سه‌شنبه (28عقرب) به ولایت ننگرهار سفر کرد. ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌یی گفت: آقای غنی با شماری از بزرگان و شماری از فرماندهان نظامی کشور در ولایت ننگرهار دیدار می‌کند.

رییس‌جمهور غنی که در میان بزرگان و فرماندهان نظامی کشور در شهر جلال آباد سخن می‌گفت، افزود: دست‌آوردهای نیروهای امنیتی در نابودسازی داعش در افغانستان برای حکومت و مردم قابل قدر و ستایش است.

افغانستان از جمله کشورهای منطقه است که هم‌زمان با چندین گروه تروریستی از جمله شاخه خراسان داعش، در جنگ است و در آخرین مورد نیروهای امنیتی افغانستان موفق شدند بزرگ‌ترین مرکز داعش در ولایت ننگرهار را نابود کند و صدها عضو این گروه به حکومت تسلیم شدند.

رییس‌جمهور غنی، در این سفر وضعیت امنیتی آن ولایت را ارزیابی کرد و پیروزی‌های اخیر نیروهای امنیتی کشور در برابر داعش و سایر تروریست‌ها را ستایش کرد. وی به محض ورود به ننگرهار، جلسه امنیتی را ریاست کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری گفته است: محمداشرف غنی، رییس‌جمهور، طی دو تماس تیلفونی جداگانه، با مایک پمپئو، وزیر خارجه  و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ امریکا روی مسایل امنیتی گفتگو کرده است.

سخنگوی ریاست‌جمهوری گفت: وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده، همین‌گونه، عمل‌کرد نیروهای افغان را، به شمول تلاش‌های اخیر این نیروها؛ در از بین‌بردن پناهگاه‌های امن داعش، شاخه‌ خراسان آن را مورد تمجید قرار دادند.

حضور داعش در افغانستان در دوران حکومت وحدت ملی از ولسوالی اچین ننگرهار شروع شد. این گروه در اولین اقدام خود گروهی را که به گفته‌ داعش، اعضای گروه طالبان بودند، به گونه‌ دسته‌جمعی با بمب منفجر کردند. این گروه در نمایش خشم و خشونت بر گروه طالبان پیشی گرفت و با انجام حمله‌های انتحاری بر مساجد کشور ثابت کردند که راه داعشیان عراق و سوریه را می‌روند.

هرچند حکومت مبارزه با داعش را در اولویت کاری خود قرار داده و ارتش امریکا نیز با بمب یازده تنی «مادر بمب» این گروه را هدف قرار داد؛ اما با آن‌هم داعش قلمرو خود را در افغانستان گسترش داده است.

مقام‌های امنیتی امریکایی و افغان گفته‌اند: با شکست داعش در خاورمیانه، این گروه حضور خود را در شمال شرق افغانستان گسترش داده، جنگجویان جدید استخدام می‌کند و حملاتی را علیه امریکا و دیگر کشورهای غربی طرح‌ریزی می‌کند.

هم‌چنین، دراین گفتگوها، جانب امریکا بر حمایت دوام‌دار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تأکید کرد تا افغانستان ‌بار دیگر به عرصه‌یی برای انجام فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی، مبدل نگردد.

اقای صدیقی گفت: نیروهای امنیتی کشور پیوسته تلاش کرده‌اند، تا از منافع ملی، مصالح علیا و‌ کشور خود دفاع کنند. تنفیذ قوانین، تامین امنیت‌ ونظم‌عامه ‌ازمکلفیت‌های‌اساسی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌شمار‌می‌ رود.

ارگ ریاست‌جمهوری افزود: هر دو طرف، هم‌چنین، روی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، به عنوان پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، به هدف دست‌یابی به یک توافق سیاسی با گروه طالبان، موافقت کردند.

درباره نویسنده

Avatar

همکار روزنامه

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • این حکومت دروغ میگویند که داعش را شکست داده داعش را طالبان شکست داد نه حکومت امیدوارم حکومت از دروغ گفتن امتناع کنند که اعتبارشان نزدمردم به صفر ضرب میشود