آمادگی حکومت برای نشست بین‌الافغانی

راه مدنیت: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان و وانگ یو، سفیر جدید چین در کابل، درباره نشست بین‌الافغانی بجینگ گفتگو کردند.

دفتر شورای امنیت ملی در یک خبرنامه گفته است: روز یکشنبه، محب در این دیدار، از آمادگی حکومت افغانستان در رابطه به این نشست، اطمینان داد.

وزارت دولت در امور صلح گفت که نشست بجینگ در روزهای آینده برگزار خواهد شد؛ اما در مورد تاریخ دقیق آن اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود برای اولین‌بار سران گروه طالبان با مقامات ارشد حکومت افغانستان، در چین، روی چگونگی صلح در کشور، بحث و گفتگو می‌کنند.

مسوولان در ارگ گفته‌اند که حکومت افغانستان فهرست هیات اعزامی افغانستان به نشست بین‌الافغانی چین را نهایی کرده است. تاکنون هویت اعضای این هیات رسما اعلام نشده است. هم‌چنین زمان برگزاری این نشست که تاکنون چندبار به تعویق افتاده، مشخص نیست.

پیش از این سران سیاسی در مسکو با سران گروه طالبان دیدار کردند. در این دیدار هیچ توافقی برای ایجاد صلح صورت نگرفته و تنها روی موضوع صلح در کشور میان آنان بحث و گفتگو شده بود.

سومین نشست بین‌الافغانی در مورد صلح اما متفاوت‌تر از نشست‌های قبلی، با حضور برخی از چهره‌های سیاسی و نمایندگان حکومت افغانستان در قطر برگزار شد.

این نشست در شانزدهم و هفدهم ماه سرطان به میزبانی مشترک بنیاد برگ‌آف آلمانی و حکومت قطر در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. در این نشست، هفده نماینده گروه طالبان و ۵۳نماینده از اقشار مختلف کشور به شمول نمایندگان شورای عالی صلح و مقام‌های پیشین حکومت، روی کاهش میزان تلفات غیرنظامیان گفتگو کردند.

پیش از این نیز نشست بین‌الافغانی چین برای چند دور به تعویق افتاده بود. قرار بود این نشست در روزهای ۲۹ و ۳۰اکتوبر برگزار شود، اما  پکن این نشست را به تعویق انداخته بود.

هم‌چنین قرار بود هیاتی از افغانستان برای شرکت در این نشست در روزهای هفتم تا نهم نوامبر به چین برود، اما بار دیگر این سفر به دلایلی که هنوز روشن نیست، به تعویق افتاده است.

سید طاها فضل