افراد مسلح دو سارنوال را در کابل کشتند

راه مدنیت: مسوولان در لوی سارنوالی و وزارت امور داخله می‌گویند: افراد مسلح ناشناس چهار سارنوال مرکز عدلی و قضایی را در ولسوالی قره‌باغ ولایت کابل، به گلوله بستند. در خبرنامه این نهادها آمده است که این سارنوالان زمانی که می‌خواستند به میدان هوایی بگرام برای انجام وظیفه بروند، هدف حملۀ افراد مسلح قرار گرفتند.

جمشید رسوالی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفت: در نتیجۀ تیراندازی بر کارمندان مرکز عدلی و قضایی دو سارنوال کشته و دو تن دیگرشان زخمی شده‌اند. بر اساس معلومات مسوولان لوی سارنوالی، از چندی به این‌سو حمله بر کارمندان قضایی به ویژه سارنوالان در کشور افزایش یافته است.

پیش از نیز کارمندان دولتی بخصوص نهادهای عدلی و قضایی کشور مورد هدف افراد مسلح ناشناس قرار گرفته اند. موج تازه‌‌یی از ترورهای هدف‌مند در سطح کشور در حالی اوج گرفته است که پیش از این نهادهای امنیتی از تدابیر جدی امنیتی کارمندان دولتی خبر داده بودند.

مسوولان می‌گویند بیش‌ترین قربانیان این ترورها، کارمندان نهادهای عدلی و قضایی‌اند. آمارهای اداره لوی‌سارنوالی نشان می‌دهد که از سال ۱۳۸۵ تا کنون نزدیک به 150 سارنوال یا کارمند ارشد این اداره، ترور شده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی گفت: بدون حادثه امروز شنبه (25 عقرب) از آغاز سال ۱۳۹۸ تا کنون ۱۴ سارنوال و اعضای مسلکی لوی‌سارنوالی ترور شده‌اند.

ترور کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در حالی افزایش یافته است که در سال‌های اخیر عاملان بیش‌تر ترورهای مسلحانه در کشور ناشناخته باقی مانده‌اند و نهادهای امنیتی قادر به شناسایی عاملان بیش‌تر رویدادهای جنایی نیستند.

رویا حسینی