یک مقام ارشد اردوی ملی: ده‌هزار خانۀ خالی در میدان‌‌وردک را ویران می‌کنیم

راه مدنیت: یک مقام ارشد وزارت دفاع ملی که نخواست از او نام برده شود به خبرنگار روزنامه راه مدنیت گفته است که خانه‌های دو طرف شاهراه کابل- هرات در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک که برای تروریستان به سنگرهای امن تبدیل شده، از سوی نیروهای ارتش ویران می‌شود.
این جنرال بلندپایه ارتش ملی افزود: بیشتر ناامنی‌ها در شاهراه کابل-هرات در مربوطات ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک است که تروریستان با استفاده از خانه‌های خالی بر کاروان‌های نیروهای امنیتی و تجارت حمله می‌کنند.
او تاکید کرده که این خانه‌ها ویران خواهد شد تا دیگر تروریستان از این خانه‌ها که مربوط چهار قریه میرخان خیل، ملی خیل، تره‌خیل و حسن‌خیل می‌شود بر کاروان‌های نیروهای امنیتی، موترهای تجارتی و مسافران حمله تروریستی نتوانند.
در همین حال یک عضو مجلس سنا می‌گوید نیروهای ارتش ملی مستقر در ولایت میدان وردک که مسوولیت تامین امنیت شاهراه کابل- قندهار را دارند تصمیم گرفته‌اند تا 800 خانه را تخریب کنند.
حسیب‌الله کلیمزی، نمایندۀ مردم میدان وردگ در مجلس سنا گفت: هم اکنون نیروهای اردوی ملی 150خانه را در دو طرف شاهراه تخریب کرده و این اقدام آنان ادامه دارد.
نیروهای اردوی ملی مدعی‌اند که جنگجویان گروه طالبان از این خانه‌ها که بیشترشان خالی از نشیمن است بر نیروهای امنیتی گلوله‌باری می‌کنند و اکثر تلفات نیروهای اردو در این منطقه ناشی از همین تاکتیک گروه طالبان است.
این جنرال ارتش ملی گفت: این خانه‌ها درهماهنگی با صاحبان آن و به منظور جلوگیری از استفاده جنگویان گروه طالبان تخریب شده و یا می‌شوند تا امنیت در این شاهراه تامین شود.
مسوولان امنیتی می‌گویند: با ویران‌شدن این خانه‌ها که باشندگان آن به مرکز ولایت و یاهم به کابل کوچ کرده‌اند، به نیروهای ما در تامین امنیت کمک می‌کند.
شماری از باشندگان ولسوالی سید آباد می‌گویند: افراد گروه طالبان با استفاده از معادنی که در این ولسوالی در اختیار دارند خودشان را تمویل مالی می‌کنند و شرکت‌هایی که در ولسوالی در کار استخراج معادن است نیز به گروه طالبان مالیه می‌دهند. از بیست و سه معدن سنگ مرمر در ولایت میدان وردک، بیست معدن آن در ولسوالی سید آباد واقع شده است.
از سویی هم، قرار است، قوماندان لوا، قوماندان پولیس و والی میدان وردک در پیوند به این اقدام نیروهای اردوی ملی هفتۀ جاری از سوی مشرانو جرگه استجواب شوند.
همچنین، کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه نیز مسوولان امنیتی را در پیوند به این موضوع استجواب کرده‎‌اند؛ اما میر رحمان رحمانی در نشست چهارشنبه (22 عقرب) جرگه گفت که این کمیسیون تاهنوز گزارش نشست‌شان را با مسؤولان امنیتی به هیأت اداری ولسی جرگه نداده است.
شاهراه کابل- قندهار در ولسوالی سیدآباد میدان وردک از سال‌ها به این طرف نا امن است. با این وجود که نیروهای اردو پوسته‌های زیادی در این منطقه افراز کرده؛ اما از ناامنی آن کاسته نشده و گروه طالبان گاه‌گاهی در این منطقه توقف‌گاه تلاشی ایجاد می‌کنند. سیدآباد یکی از ولسوالی‌های ولایت میدان وردک است که جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۴۷۹۳ نفر اعلام شده‌است.
گروه طالبان در ولسوالی سید آباد حضور فعال دارند و بیشتر فعالیت آنان در دیگر ولسوالی‌های ولایت میدان وردک از همین ولسوالی انجام می‌شود.
این ولایت در شرق با لوگر و کابل، در غرب با ولايت باميان، در جنوب و جنوب غرب با غزنى، در شمال غرب با باميان و در شمال با ولايت پروان همسرحد است و تمامى مساحت اين ولايت به (۱۰۹۱۲ ) کيلومتر مربع مي‌رسد.
بسم‌الله نادری