انزجار یوناما از رفتار تعصب‌‌آمیز و نامناسب مولانا عبدالله

  1. راه مدنیت: یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان در یک نامه رسمی به کمیسیون انتخابات، از رفتار خشونت‌آمیز و نامناسب مولانا عبدالله، یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات با رییس دیتابیس این نهاد انزجار خود را نشان داده است.

در نامه یوناما آمده است: در جلسه کمیشنران کمیسیون انتخابات که به تاریخ 5نوامبر برگزار گردید، علاوه بر کمیشنران کمیسیون و مشاوران تخنیکی یوناما، دو کمیشنر بین‌المللی نیز حضور داشتند.

در جریان آن جلسه، کمیشنران بین‌المللی و مشاوران تخنیکی یوناما شاهد بودند که مولانا عبدالله به شکل مستقیم، بشیرعلی مدير دیتابیس را تهدید و همچنین به قومیت و مذهب او توهین نموده است.

سازمان ملل این نوع رفتارها را غیر قابل قبول و در تعارض مستقیم با ماده 17 قانون انتخابات می‌داند.

اعضای کمیسیون موظفند در تصمیم‌گیری خود به منافع کشور و قانون اساسی احترام بگذارند و از انواع تبعیض و تعصبات قومی، نژادی، حزبی، منطقه‌یی، زبانی، دینی و جنسیتی خودداری کنند.

 در ماده (8) تصریح شده است وظیفه یک عضو کمیسیون در صورت عدم رعایت ماده 17قانون می‌تواند خاتمه یابد.

یوناما گفته است: فهم ما این است که این اولین بار نیست که کمیشنر عبدالله این رفتارهای توهین‌آمیز را در جلسات و تعاملات کمیسیون مستقل انتخابات انجام داده، اما این اولین بار است که کارمندان ملل متحد شاهد این رویداد هستند.

بنابراین، ما از کمیسیون می‌خواهیم تا اقدامات لازم فوری را برای رسیدگی به رفتار کمیشنر عبدالله انجام دهد.

یوناما در این نامه رسمی اظهار امیدواری کرده که کمیسیون انتخابات اقدامات مناسب و به‌موقع را برای رسیدگی به این مسأله جدی متناسب با قانون انتخابات و سایر مقررات حاکم بر کار کمیسیون مستقل انتخابات انجام دهد.

بسم‌الله نادری

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • این فرزندان نا خلف شورای نظار وجاسوسان بیگانه در طول 40 سال گذشته به تعصبات قومی زبانی وحزبی متوصل شده اند مسعود ربانی وهمفکران منحوث شان شیرازه وحدت ملی اقوام باهم برادر را خدشه دار کرده ومانع وحدت مردم افغانستان شده است این خاین باید از عضویت کمیسون اخراج گردد