روند اعلام نتایج انتخابات، افغانستان را به بحران می‌برد

راه مدنیت: شماری از سناتوران در جلسه عمومی امروز مجلس سنا ضمن ابراز نگرانی از روند شمارش آرا و با توجه اختلافات تیم‌های انتخاباتی گفتند: این روند به یک بازیچه تبدیل شده است و ادامه آن، افغانستان را به بحران می‌برد.

فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست روز یک‌شنبه (19 عقرب) این مجلس گفت: به نظر من روند اعلام نتایج ابتدایی مثل یک بازیچه شده است؛ زیرا دو میلیون رای در انتخابات استعمال شده ولی دو ماه است که نتایج آن اعلام نمی‌شود.

شهروندان افغانستان دو ماه پیش برای انتخاب رییس‌جمهور به پای صندوق‌های رای رفتند و به رییس‌جمهور آینده رای دادند اما تاهنوز کمیسیون انتخابات نتوانسته که نتیجه ابتدایی را اعلان کند.

آقای مسلم‌یار با اشاره به این که کمیسیون انتخابات دوبار لایحه خود را نقض کرده تاکید کرد که کمیسیون انتخابات باید خود را از انحصار بیرون کرده و با اعلام نتایج مردم را از جنجال و نگرانی رهایی بخشد.

به گفته او، به هر اندازه که اعلام نتایج انتخابات به تعویق افتد به همان اندازه نفاق و بدبختی در کشور بیشتر می‌شود. او یادآور شد که نامزدان باید نتایجی که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام می‌شود را بپذیرند.

از سویی هم، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس می‌گوید که کمیسیون انتخابات باید مطابق قانون به اقناع نامزدان پرداخته و با توجه به شرایط حساس و آسیب‌پذیر، اوضاع کشور را بیشتر از این پرتنش نسازد.

آقای ایزدیار بیان کرد، روند اعلام نتایج نباید بیشتر از این به طرف کشمکش سوق داده شود که به خیر مردم افغانستان نیست.

به گفته او، در روند انتخابات مهم شفافیت و عدالت است نه این‌که چه کسی برنده می‌شود و کمیسیون انتخابات باید به اعتبار مردم نسبت به انتخابات بیشتر از گذشته صدمه وارد کند.

این در حالی است که روند با شماری آرا توسط کمیسیون انتخابات با مخالفت برخی تکت‌های انتخاباتی از جمله تیم ثبات و همگرایی مواجه شده است. هرچند کمیسیون انتخابات روز گذشته گفت که روند شمارش آرا را آغاز کرده؛ اما تیم ثبات و همگرایی خواستار توقف این روند شده است.

بسم‌الله نادری