رییس‌جمهور: پس از این جلغوزه به‌نام خود افغانستان صادر می‌شود

راه مدنیت: رییس‌جمهور محمد اشرف غنی، در مراسم تجلیل از روز جلغوزه که در ارگ برگزار شده بود گفت: کلان‌ترین بازار ما، بازار منطقه است. پس ضرورت است تا منطقه را درک کنیم. آقای غنی افزود: کمبود بازار وجود ندارد، بازار باز شده است، فکر ما باید باز شود.

رییس‌جمهور غنی در مراسم تجلیل از روز جلغوزه گفته که دیدگاه بنیادی ما این است که افغانستان به یک مملکت صادرکننده پیداوار زراعتی خوب مبدل شود.

او در این مراسم گفت: یکی از وظایف سفارت‌خانه‌های ما این باشد تا بالای بازاریابی فعال در کشورها کار کنند.

افغانستان ماه عقرب سال گذشته صادرات جلغوزه را از طریق دهلیز هوایی به چین آغاز کرد و قرار بود اولین محموله جغلوزه به چین صادر شود. بر اساس توافق دولت افغانستان و چین، جلغوزه افغانستان از طریق دهلیز هوایی کابل-شانگ‌های صادر خواهد شد.

به گفته رییس‌جمهور غنی: خزانه پنهان ما به ثروت ملی بدل می‌شود و به افتخار این کار از این به بعد همه ساله در 15 عقرب از محصولات ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد.

آقای غنی افزود که انکشاف هر بخش از ثروت ملی افغانستان ضرورت به همکاری دارد و به دلیل همین همکاری‌ها بود که دهلیز هوایی افغانستان و چین برای صدور جلغوزه افتتاح شد.

به گفته او، حقیقت تلخ این است که پیش از این جلغوزه افغانستان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شد؛ ولی پس از این به نام افغانستان صادر خواهد شد.

کشاورزان افغانستان سالانه در حدود ۳۰هزارتُن جلغوزه برداشت می‌کنند که بخشی زیادی آن از راه زمین به پاکستان صادر می‌شود و به گفته شماری از بازرگانان، بیشترین جلغوزه افغانستان با نام پاکستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

در حال حاضر بهای یک کیلوگرام جلغوزه در کشور تا دوهزار افغانی است؛ در حالی که با رسیدن این جلغوزه با نام پاکستان به بازارهای چین و تایلند، هرکیلوگرام آن تا هفت‌هزار و چهارصدوهشتاد افغانی به فروش می‌رسد.

هندوستان، قزاقستان و اوزبیکستان کشورهایی‌اند که افغانستان در ماه‌های پسین با آن‌ها دهلیز هوایی به منظور صادرات محصولات زراعتی ایجاد کرده و قرار است سه دهلیز هوایی با شهرهای بجینگ و گوانژو نیز ایجاد شود.

طاها فضل