وزارت خارجه امریکا: داعش و شبکه حقانی دو تهدید جدی برای افغانستان و جهان است

راه مدنیت: وزارت خارجۀ امریکا در گزارش سالانه‌اش که به تازگی در مورد تروریستان و فعالیت‌های تروریستی نشر شده، گفته است که گروه داعش و شبکه حقانی برای افغانستان و جهان یک خطر جدی محسوب می‌شوند.

در گزارش وزارت خارجۀ امریکا آمده است که گروه داعش در سال2018 در افغانستان فعال بود، اما عملیات نیروهای امنیتی افغانستان و خارجی توان این گروه را تضعیف کرد و مانع گسترش فعالیت‌های آن شد. این برای نیروهای امنیتی افغانستان یک دست‌آورد بسیار بزرگ است که توانسته تروریستان را سرکوب کنند.

در این گزارش، ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای حامی تروریزم عنوان و گفته شده است که این کشور در زمینۀ حمایت از تروریزم سالانه بیشتر از یک میلیارد دالر پول هزینه می‌کند. پاکستان نیز برای از میان بردن لانه‌های تروریستان و منابع تمویل آنان گام‌هایی جدی برنداشته است و تروریستان هر از گاهی از این کشور به کشورهای افغانستان و هند حمله می‌کنند.

این اتهامات پیش از این نیز علیه کشورهای ایران و پاکستان مطرح شده بود، اما مقامات این کشورها چنین ادعاهایی را همواره رد کرده‌اند.

مسوولان ولایت‌های فاریاب، تخار، سرپل، جوزجان و کنر نیز از گسترش فعالیت‌های داعش در این ولایت‌ها اظهار نگرانی می‌کنند.

باشندگان سرپل و جوزجان نیز می‌گویند که گروه داعش در این ولایت در حال سربازگیری است و اعضای خارجی این گروه، در این ولایت‌ها فعالیت می‌کنند.

رویا حسینی

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • با سلام به دست اندرکاران روزنامه وزین راه مدنیت،
    متأسفانه طالبان و القاعده و داعش و بوکوحرام و دیگر سازمان های تروریستی همه محصول و مولود سیاست های خرابکارانه خود امریکا و اعوان و انصارش است، که ازین طریق می خواهد هم سلطه یی خودرا بر جهان گسترش بدهد و هم مدنیت اسلامی را از بین ببرد و هم مسلمانان را سرکوب کند و هم رقابت های جهانی را شکل دیگر بدهد.و هم از کشور های اسلامی باج خواهی کند و ده ها نیت شوم و مقصد مبهم دیگر …